Украина: Соборивме руски борбен авион

Screenshot-2024-05-13-231040.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинската 110-та посебна механизирана бригада собори уште еден руски борбен авион Су-25, соопшти единицата.

47-та механизирана бригада претходно во текот на денот извести дека соборила руски јуришен хеликоптер Ка-52 Алигатор, пишува Киев Индепенден. 110-та посебна механизирана бригада собори три руски авиони во последните две недели. Бригадата погоди уште два Су-25 на 4 и 11 мај.

Единицата не прецизираше каде е соборен авионот, но познато е дека бригадата оперира кон Авдиивка во регионот на Доњецк.

Су-25 се користи за обезбедување блиска воздушна поддршка на руските трупи на теренот, помагајќи им да извршат интензивни напади на повеќе делови од источниот фронт, кој го покрива најголемиот дел од регионот на Доњецк.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK