Американците ќе го кренат во воздух мостот во кој удри огромниот брод

baltimor-most-brod.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканските власти во Балтимор планираат да изведат контролирана експлозија за отстранување на дел од урнатиот мост Френсис Скот Ки во кој удри огромниот контејнерски брод што предизвика уривање на мостот во март.

Експлозиите ќе го скршат носачот на мостот на помали делови, дозволувајќи им на спасувачките тимови да користат кранови за да ги извлечат искривените метални остатоци. После тоа, властите ќе го отстранат бродот од главниот канал и целосно ќе го отворат пристаништето.

Рано утрото на 26 март, бродот Дали изгубил струја и удрил во потпората на мостот. Еден дел од структурата на мостот паднал во реката, а голем дел завршил на бродот. Шест градежни работници го загубија животот.

Инцидентот го запре сообраќајот во пристаништето Балтимор, кое е на прво место во САД во неколку категории на товар, вклучувајќи автомобили и лесни камиони, земјоделски и градежни машини. Од несреќата, отворени се четири привремени канали, што овозможува да продолжи одреден сообраќај.

Целта е целосно да се врати пристапот до пристаништето до крајот на мај. Мериленд проценува дека обновата на мостот ќе чини од 1,7 до 1,9 милијарди долари, а се очекува работата да биде завршена до есента 2028 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK