Спектакл во Тексас, Вињалес влезе во историјата на кралската класа

Возачот на Априлија, Маверик Вињалес, испиша нови страници во историјата со триумфот на Големата награда на Америка, третата трка во сезоната во кралската класа на Светскиот шампионат. Во Остин, Шпанецот официјално стана првиот возач во Мото ГП ерата кој победил на три различни мотори. Вињалес победуваше со Сузуки и Јамаха, а сега и со Априлија. Победата во Остин е пра …

Continue Reading

(Видео) Астон Вила го нокаутираше Арсенал – Сити сега е лидер во Премиер лигата

По Ливерпул, во 32.коло голем кикс им се случи на на фудбалерите на Арсенал. Во дербито Астон Вила го победи Арсенал на Емирати со 2:0. Лидер во Премиер лигата сега е актуелниот шампион Манчестер сити. До крајот на сезоната останѕ=уваат уште шет рунди. Арсенал доминираше во поголемиот дел од натпреварот, но фудбалерите на теренот немаа решение за тактиката која ја …

Continue Reading

Мицкоски: Не прифаќаме избор на претседател во Собрание

Го слушам Артан Груби како го поставува условот за поддршка на ДУИ за вториот круг од претседателските избори. Ајде што го пуштија Бујар Османи низ вода туку и јавно порачаа ДУИ дека условот е прифаќање на промена на Уставот со цел избор на претседател на државата во Собрание, по теркот на Али Ахмети, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на …

Continue Reading

Израел ќе одговори на нападот на Иран, но сè уште нема конечни одлуки за времето и обемот

Израел ќе одговори на нападот на Иран, но не се донесени конечни одлуки за големината или времето на одговорот, изјави израелски функционер за нашата партнерска мрежа NBC News. Службеникот зборуваше откако израелскиот воен кабинет го заврши состанокот што траеше неколку часа. „Јасно е Израел ќе одговори, прашање е кога и во кој обем“, рече функционерот. Од ИДФ беше побарано да …

Continue Reading

Баер Леверкузен првпат е шампион во Бундеслигата!

Баер Леверкузен за прв пат во историјата е шампион во Бундеслигата. Избраниците на Чаби Алонсо до тронот стигнаа по пет кола со победата од 5:0 против Вердер. Аспирантите ја прекинаа 11-годишната доминација на Баерн Минхен. Моментално имаат дури 16 бода повеќе од Баварците. Со уште една врвна партија против гостите од Бремен ставија точка на една неверојатна сезона во која …

Continue Reading

Израел одобри оперативни планови и за офанзивна и за одбранбена акција

Обраќајќи им се на медиумите на англиски, портпаролот на израелската војска рече дека плановите и за офанзивна и за одбранбена акција се одобрени по синоќешниот напад од Иран. Контраадмиралот Даниел Хагари вели: „Во последните два часа одобривме оперативни планови и за офанзивна и за одбранбена акција. „Ќе продолжиме да ја штитиме државата Израел и заедно со нашите партнери ќе продолжиме …

Continue Reading

Прво обраќање по состанокот на воениот кабинет: „Планот на Иран не успеа“, вели израелската армија

Контраадмиралот Даниел Хагари ја започнува својата прес-конференција со најава дека правилата на Командата на домашен фронт, воспоставени синоќа, ќе продолжат и оваа вечер. Тој го пофали одговорот од „регионалниот сојуз“ кој помогна да се соборат 99 отсто од муницијата испукана од Иран врз Израел. Околу 350 проектили и беспилотни летала, тешки околу 60 тони, беа истрелани врз Израел минатата ноќ, …

Continue Reading

Лавров штотуку разговарал со неговиот ирански колега Хосеин Амир-Абдолахиан

Според руското Министерство за надворешни работи, Сергеј Лавров штотуку разговарал со неговиот ирански колега Хосеин Амир-Абдолахиан. „Забележано е дека натамошната ескалација на тензиите во регионот и новите, опасни провокативни дејства може да доведат до засилување на тензиите на Блискиот Исток“, соопшти Министерството. „Спречувањето на таквите сценарија и отстранувањето на нивните основни причини мора да биде приоритетна работа на Советот за …

Continue Reading

(Видео) Урсула фон дер Лајен: Ја изразуваме нашата солидарност и поддршка на народот на Израел

Урсула фон дер Лајен им се придружи на западните лидери во осудата на одмаздничките напади на Иран врз Израел во текот на ноќта. Во својата изјава, дер Лејен рече: „Ја изразуваме нашата солидарност и поддршка на народот на Израел. И ја потврди нашата посветеност кон нејзината безбедност“. Таа додаде дека акциите на Иран „ризикуваат да предизвикаат неконтролирана регионална ескалација и …

Continue Reading