(Видео) Урсула фон дер Лајен: Ја изразуваме нашата солидарност и поддршка на народот на Израел

Фон-дер-Лајен-Ги-сакаме-Западен-Балкан-и-Украина-во.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУрсула фон дер Лајен им се придружи на западните лидери во осудата на одмаздничките напади на Иран врз Израел во текот на ноќта.

Во својата изјава, дер Лејен рече:

„Ја изразуваме нашата солидарност и поддршка на народот на Израел. И ја потврди нашата посветеност кон нејзината безбедност“.

Таа додаде дека акциите на Иран „ризикуваат да предизвикаат неконтролирана регионална ескалација и тоа треба да се избегне“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK