Прво обраќање по состанокот на воениот кабинет: „Планот на Иран не успеа“, вели израелската армија

skynews-idf-rear-admiral-daniel-hagari_6329260.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКонтраадмиралот Даниел Хагари ја започнува својата прес-конференција со најава дека правилата на Командата на домашен фронт, воспоставени синоќа, ќе продолжат и оваа вечер.

Тој го пофали одговорот од „регионалниот сојуз“ кој помогна да се соборат 99 отсто од муницијата испукана од Иран врз Израел.

Околу 350 проектили и беспилотни летала, тешки околу 60 тони, беа истрелани врз Израел минатата ноќ, вели тој.

„Нивниот план (на Иран) пропадна“, додава тој.

„Само неколку проектили успеаја да навлезат во израелскиот воздушен простор и предизвикаа многу мала штета на инфраструктурата на оваа база на воздухопловните сили.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK