Израел ќе одговори на нападот на Иран, но сè уште нема конечни одлуки за времето и обемот

Палестинската-црвена-полумесечина-исклучени-струјата-и-водата-во-болницата-во.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраел ќе одговори на нападот на Иран, но не се донесени конечни одлуки за големината или времето на одговорот, изјави израелски функционер за нашата партнерска мрежа NBC News.

Службеникот зборуваше откако израелскиот воен кабинет го заврши состанокот што траеше неколку часа.

„Јасно е Израел ќе одговори, прашање е кога и во кој обем“, рече функционерот.

Од ИДФ беше побарано да им претстави дополнителни опции на носителите на одлуки.

Официјалниот претставник рече дека меѓу размислувањата биле дали Израел треба веднаш да возврати или може да си дозволи да чека, и какво влијание ќе има каква било ескалација против Иран врз израелските операции во Газа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK