Лавров штотуку разговарал со неговиот ирански колега Хосеин Амир-Абдолахиан

677z381_1-Lavrov.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСпоред руското Министерство за надворешни работи, Сергеј Лавров штотуку разговарал со неговиот ирански колега Хосеин Амир-Абдолахиан.

„Забележано е дека натамошната ескалација на тензиите во регионот и новите, опасни провокативни дејства може да доведат до засилување на тензиите на Блискиот Исток“, соопшти Министерството.

„Спречувањето на таквите сценарија и отстранувањето на нивните основни причини мора да биде приоритетна работа на Советот за безбедност на ОН.

Советот за безбедност на Обединетите нации треба да се состане подоцна денеска, откако Израел побара да го осуди нападот на Иран врз Израел и да ја назначи Иранската револуционерна гарда за терористичка организација.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK