Видел стаорец во тоалетот и направил голема грешка: лекарите едвај му го спасиле животот

Жител на Монтреал (76) за влакно избегнал смрт откако го каснал стаорец во бањата. Глодарот „демнел“ во тоалетната школка, а кога мажот се обидел да го фати – што било грешка – го каснал за два прста. Мажот веднаш отишол во болница, каде се заразил со тетанус и бил испратен дома, пренесува Метро. По 18 дена, сепак, неговото здравје се …

Continue Reading

(Видео) Се слушаат сирени во Израел, издадено итно предупредување

Се огласија сирените пред претстојниот напад со беспилотни летала и ракети, лансиран од Иран. Претходно, портпаролот на ИД, контраадмирал Даниел Хагари, им порача на граѓаните дека мора да влезат во засолниште и да останат таму најмалку 10 минути доколку се огласи сирена во нивната област. „Ќе ве ажурираме доколку треба да останете во засолништето подолго време“, додаде тој. Tel Aviv’de …

Continue Reading

Повеќе од 100 експлозивни беспилотни летала лансирани од Иран досега, вели Израел

Досега Иран лансираше повеќе од 100 експлозивни беспилотни летала, соопшти израелската војска. Израелските одбранбени сили ја повторија својата претходна изјава, велејќи дека очекуваат беспилотните летала да се огласат во наредните часови. Американските власти рекоа дека Иран се очекува да лансира повеќе од 100 беспилотни летала, десетици крстаречки ракети и десетици балистички ракети.

Continue Reading

Управен пресуди во корист на Академијата за судии и јавни обвинители

Управниот суд ја известува јавноста дека на ден 13.04.2024 година во 22.00 часот, судечкиот совет по предметот оформен по тужба поднесена од Јавната установа Академија зa судии и јавни обвинители “Павел Шатев” од Скопје, против Одлука од 11.04.2024 година на Државната комисија за спречување на корупција, ја донесе и јавно ја објави следнатa одлука: Тужбата на тужителот Јавна установа Академија …

Continue Reading

Вињалес најбрз на спринт трката во Остин

Возачот на Априлија, Маверик Вињалес, триумфираше на спринт трката што се возеше како дел од Големата награда на Америка, трета во календарот во Мото ГП шампионатот. Вињалес ја забележа втората победа во спринт во низа, откако пред три недели во Португалија се најде на највисокото скалило на подиумот. Шпанецот победи со повеќе од две секунди предност над најдоминантниот возач во …

Continue Reading

Нетанјаху го свикува израелскиот воен кабинет

Бенјамин Нетанјаху го свика својот воен кабинет, соопшти неговиот кабинет. Израелскиот премиер ги собра официјалните лица во воениот штаб во Тел Авив, додаде тој. Тоа се случува кога земјата се подготвува да пресретне салво од дронови и проектили лансирани од Иран, кои се очекува да пристигнат во наредните часови.

Continue Reading

Анализа: сите детали за смртоносните беспилотни летала што Иран ги лансираше врз Израел, имаат домет од дури 2.500 километри

Иран го започна својот напад врз Израел кога лансираше десетици беспилотни летала камикази. Станува збор за беспилотни летала „Шахед-136“. Иранската ротирачка муниција – потиснувачко беспилотно летало е дизајнирана и произведена од ХЕСА во соработка со Иранската воздухопловна компанија која е под контрола на Министерството за одбрана и логистика на вооружените сили на Иран. Станува збор за самоубиствен дрон кој се …

Continue Reading

САД очекуваат Иран да лансира повеќе од 100 беспилотни летала и десетици ракети

Сега кога Иран ја започна својата одмазда против Израел, САД се подготвуваат за тоа да биде „голем напад“, рекоа двајца високи американски претставници. Зборувајќи за NBC News, неименуваните официјални лица рекоа дека администрацијата на Бајден очекува Иран да лансира повеќе од 100 дронови, десетици крстаречки ракети и десетици балистички ракети. Еден од официјалните лица рече дека се очекува оружјето да …

Continue Reading

Го вклучил детекторот за метал, па слушнал звучен сигнал: во калта нашол нешто старо и подготвено за војна

„Ловецот на богатство“, Патрик Мјелевски, посетува локации во Полска и бара антички артефакти. Досега пронашол монети, распетија, оружје и други предмети, а своите следбеници на платформата Јутјуб редовно ги ажурира за се што прави. На крајот на март објави видео од најновото откритие што го снимил кај Микуловица, на околу 240 километри од Варшава. Мјелевски со детектор за метал го …

Continue Reading