(Видео) Матераци откри што му рекол на Зидан во финалето на СП во 2006

По речиси 20 години, легендарниот италијански фудбалер Марко Метраци откри што му рекол на Зинедин Зидан во финалето на Светското првенство во 2006 година. Финалето, во кое Италија на пенали ја победи Франција, се памнети по инцидентот во 110.минута. Матераци успеа да го испровоцира Зидан кој потоа го удри со глава. Најдобриот француски играч веднаш доби црвен картон. Матераци по …

Continue Reading

(Видео) Саул „златна резерва“ – Атлетико победи во Виљареал

Во последниот натпревар од 30.коло на Ла Лига, Атлетико на гостински терен го совлада Виљареал со 2:1. „Јорганџиите“ ја прекинаа серијата на Виљареал од девет натпревари без пораз. Атлетико со оваа победа излезе од мини кризата, во која имаше два порази од Кадиз и Барселона. Играчите на Атлетико инсиприрано влегоа во натпреварот, во првите 18 минути имаа четири одлични шанси, …

Continue Reading

Николоски: Потребна е реформа во судскиот и обвинителскиот систем, распуштање, да се ревидира системот на избор на членови на судски и обвинителски совет, и проверка на имотот на судиите и обвинителите

Во вечерашната емисија „360 степени“ на МРТ гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски кој што кажа дека ситуацијата во судството и обвинителството во државата е драматична и потребно е реформа, распуштање, како и тоа да се ревидира системот на избор на членови на судски и обвинителски совет, и да се изврши проверка на имотот на судиите и обвинителите. „Мислам дека …

Continue Reading

Силен земјотрес од 6,1 степен ја погоди Јапонија

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди Јапонија. Епицентарот на земјотресот е регистриран на 23 километри од Ичинохе и 37 километри североисточно од Хачинохе. Земјотресот е регистриран на длабочина од 59 километри. Засега нема информации за потенцијална материјална штета и повредени.

Continue Reading

Пет жртви во силни ветрови во Полска

Пет лица загинаа во планините Татра на југот на Полска, погодени од дрвја кои биле искорнати од силен ветер со брзина до 155 километри на час. Во градот Рабка-Здрој двајца возрасни и едно дете загинаа откако врз нив паднало дрво, соопшти локалната противпожарна служба. Една 23-годишна жена и деветгодишно момче загинаа во слични околности во Закопане, популарно планинско одморалиште на …

Continue Reading

Пукање во Хрватска: Две лица се ранети, од кои едно од огнено оружје

Едно лице е повредено од огнено оружје вечерва, додека друго лице е повредено од тап предмет во Сплит. „Двете лица се пренесени во сплитската болница за укажување лекарска помош“, извести сплитската полиција. Едно лице кое е поврзано со настанот е приведено и донесено во службените простории на полицијата. Кривичната истрага за утврдување на сите факти и расветлување на околностите на …

Continue Reading

Турски опозиционер ја прослави победата на изборите, а потоа загина при уривање на балкон

Членот на турската опозициска Републиканска народна партија Мехмет Палаз почина денеска во болница откако беше тешко повреден кога се урна балкон од седиштето на партијата во областа Тавас во турската провинција Денизли за време на прославата на победата на партијата на локалните избори. Палаз, кој се здоби со повреда на главата и беше во животна опасност, беше препратен во Универзитетската …

Continue Reading

Николоски за Филипче: Нечесно и неетички е човечки судбини да се злоупотребуваат за изборна кампања

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на четвртата изборна единица, Александар Николоски вечерва гостува во најновото издание на емисијата „360 степени“ која се емитува на МРТ1 каде што за својот противкандидат од редовите на Социјалдемократскиот сојуз, Венко Филипче истакна дека за избора кампања злоупотребува човечки судбини и здравјето на граѓаните кои некогаш му биле пациенти, со тоа што им оди во …

Continue Reading

Уапсено десеттото лице вмешано во терористичкиот напад во Москва, обезбедил пари за сместување на терористите

Басманскиот суд во Москва му одреди притвор до 22 мај на десеттото лице, државјанин на Таџикистан, вклучено во терористичкиот напад на Крокус Сити Хол во близина на Москва, пренесува РИА Новости. Според информациите, станува збор за Јакубџони Јусуфзода, кој, како што соопшти Рускиот истражен комитет, неколку дена пред терористичкиот напад префрлил пари на соучесник преку неговата банкарска картичка „за да …

Continue Reading