Палестински извори: Пронајдени тела на стотици убиени цивили во болницата Ал Шифа

Хамас-Израел-цели-на-жени-и-деца-на-отворено-на.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПо целосното повлекување на израелските сили од внатрешноста на болничкиот комплекс Ал Шифа и неговата околина, западно од градот Газа, пронајдени се безживотните тела на стотици убиени цивили, соопштија медицински извори во палестинската енклава.

Локалните извори потврдија дека претходно денеска израелските окупаторски сили целосно се повлекле од болницата Ал-Шифа и околните станбени области и се движеле кон областите јужно од населбата Тал Ал-Хава, југозападно од градот Газа, пренесува палестинската новинска агенција Вафа.

Според очевидци, израелските сили ги запалиле сите згради на болницата Ал-Шифа и ја направиле целосно неупотреблива.

Медицински извори објаснија дека израелската армија целосно уништила неколку ката во зградата на специјализираните болнички одделенија, а го запалила и остатокот од комплексот, вклучително и одделот за итни случаи, уништувајќи ја целата медицинска опрема.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK