Пет жртви во силни ветрови во Полска

oblak-i-veter.jpeg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПет лица загинаа во планините Татра на југот на Полска, погодени од дрвја кои биле искорнати од силен ветер со брзина до 155 километри на час.

Во градот Рабка-Здрој двајца возрасни и едно дете загинаа откако врз нив паднало дрво, соопшти локалната противпожарна служба. Една 23-годишна жена и деветгодишно момче загинаа во слични околности во Закопане, популарно планинско одморалиште на Татри.

Пожарникарите одговориле на 140 пријави за паднати дрвја кои блокираат патишта и сопственици на куќи со оштетени покриви, јавија локалните медиуми.Ветровите доаѓаат по тридневно невообичаено топло време.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK