Дебакл на Медведев во Мајами – Синер му препушти само три гема

Јаник Синер ќе се бори за титулата на Мастерсот во Мајами. Италјанецот, во првото полуфинале го декласира Данил Медведев со 6:1, 6:2 за само 71 минута игра. Синер, на стартот два пати му го одседе сервисот на Медведев, експресно дојде до 5:0 и тука најави во која насока ќе се движи мечот. Сличен тек имаше и вториот сет, разликата е …

Continue Reading

78 санкции за брзо возење во Битола

Во период од 13 -19 часот Секторот за внатрешни работи Битола спроведе акциска контрола на територијата на СВР Битола за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 78 возачи. Од нив 36 возила се на подрачје на Ресен, 16 Битола,15 Прилеп,шест мерки во Македонски Брод, три Крушево и две мерки на подрачје …

Continue Reading

Најголемиот кран за отстранување на остатоците од урнатиот мост пристигна во Балтимор

Најголемиот оперативен кран на источниот брег на САД беше распореден во пристаништето Балтимор и е подготвен да започне со расчистување на остатоците од мостот Френсис Скот Ки, кој се урна во вторникот кога товарен брод  удри во потпорен столб. Кранот, кој може да подигне до 1.000 тони товар, најверојатно ќе почне да ги извлекува остатоците од структурата на мостот од …

Continue Reading

Хејс-Дејвис постигна 50 поени, го урна рекордот во Евролигата

Кошаркарите на Фенербахче рутински си ја завршија работата во 32. коло од Евролигата и убедливо ја победија Алба во Улкер Арена со 103:68 (34:18, 18:22, 31:13, 20:15). Навивачите во Улкер Арена присутвува на историски натпревар, Најџел Хејс-Дејвис постигна 50 поени со што стана најдобар стрелец на еден меч во историјата на Евролигата. На вечната листа го претекна Шејн Ларкин кој …

Continue Reading

Израел изврши напади врз Либан и Сирија, убиен командант на Хезболах

Израел тврди дека во денешниот воздушен напад во Либан бил убиен Али Абед Аксан Наим, заменик командант на ракетните единици на Хезболах, кој го извршил најсмртоносниот напад врз Сирија во последните неколку месеци. Тел Авив рече дека Аксан Наим е одговорен за извршување и планирање ракетни напади врз израелски цивили. Во најголемата ескалација на конфликтот меѓу Хезболах и Израел од …

Continue Reading

Нов земјотрес во Крагуевац, трет за еден ден

Земјотрес со јачина од 2,5 степени според Рихтеровата скала вечерва го погоди Крагуевац, трет за еден ден. Според веб-страницата на Републичкиот сеизмолошки завод, земјотресот се случил околу 18 часот и 15 минути. 🔔#Earthquake (#земљотрес) M2.5 occurred 14 km SE of #Kragujevac (#Serbia) 10 min ago (local time 18:15:23). More info at: 📱https://t.co/IbUfG7TFOL 🌐https://t.co/GdZ9Qzvlhx 🖥https://t.co/SPzAI5NNT1 pic.twitter.com/jUcZ8xqpTH — EMSC (@LastQuake) March 29, …

Continue Reading

Пазарна демантира дека инспекторите не запечатиле нелегални менувачници на Бит Пазар

Државниот пазарен инспекторат, ги демантира објавите на Фејсбук страната на техничкиот министер на МВР Панче Тошковски и Фејсбук страната на Министерството за внатрешни работи, каде се вели дека инспектори од Државниот пазарен инспекторат ја злоупотребиле својата службена положба и не постапиле во согласност со Закон за забрана и спречување на вршење на нерегистрирана дејност. „Во период од 03- 06 месец …

Continue Reading

Левица им поднесе кривични на членовите на ДИК и АВМУ

Левица им поднесе кривични на членовите на ДИК и АВМУ. ,,Правниот тим на Левица спрема кривична пријава за поттикнување на сторување кривично дело,  Злоупотреба на средства од изборна кампања’ против сите членови на ДИК и АВМУ – поименично“, се вели во објавата на претседателот Апасиев. Како што посочува Апасиев, тоа е прв чекор кон барање на она што законски следува. „Ќе …

Continue Reading

Се пребаравме, но предалеку е за да отиде таму двегодишно дете, вели жител кој ја барал Данка

Она што ја одбележа четиридневната потрага по малата Данка Илиќ (2) во Бор беше гостопримството на домаќините и пред се нивната подготвеност да помогнат на секаков начин. Бањско поле го „окупираа“ новинари, како и разни полициски и цивилни екипи ангажирани во спасувачките операции., пишуваат српските медиуми. Сенката на сомнежот ги зафати сите во населбата и има многу теории. -Вистината ќе …

Continue Reading