Хејс-Дејвис постигна 50 поени, го урна рекордот во Евролигата

1711740729-2115798938.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКошаркарите на Фенербахче рутински си ја завршија работата во 32. коло од Евролигата и убедливо ја победија Алба во Улкер Арена со 103:68 (34:18, 18:22, 31:13, 20:15).

Навивачите во Улкер Арена присутвува на историски натпревар, Најџел Хејс-Дејвис постигна 50 поени со што стана најдобар стрелец на еден меч во историјата на Евролигата. На вечната листа го претекна Шејн Ларкин кој застана на 49 поени.

Хејс-Дејвис шутираше 9/11 за два, 9/16 за три и 5/7 слободни фрлања за 29 минути и 56 секунди колку што мина на теренот.

Интересно е што тренерот Шарунас Јасикевичиус го извади од игра расположениот Хејс-Дејвис на три и пол минути пред крајот на мечот кога имаше 43 поени, но откако неговите асистенти му сигерираа го врати на теренот и му „помогна“ да стане рекордер. Поените со кои влезе во историјата ги постигна на две секунди до крајот на натпреварот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK