(Видео) Ирвинг со нестварен кош го сруши Денвер

Кошаркарите на Далас Маверикс во драматичен натпревар ги совладаа актуелните шампиони, Денвер Нагетс со 107:105. Сезонава Денвер и Далас се сретнаа три пати, ова е прва победа за Маверикс. До неа дојдоа со поените на Кајри Ирвинг во последната секунда. Во последната четвртина кошаркарите на Далас имаа предност од 13 поени, Џамал Мареј и Никола Јокиќ успеаја да го вратат …

Continue Reading

(Видео) Навивачите на Трабзон ги нападнаа играчите на Фенербахче

Дербито во турската Суперлига, Трабзон-Фенербахче имаше и трето полувреме. Фенербахче го доби дербито со 2:3, со голот на Батшуаи во 87.минута. Откако заврши натпреварот навивачите на Трабзон ги нападнаа гостинските играчи. Батшуаи, по крајот на натпреварот покажа дека и тој ги знае и боречки вештини. Белгискиот напаѓач со нога нокаутираше еден од домашните навивачи. 🇹🇷 Extraordinary scenes in Turkey as …

Continue Reading

(Видео) Попушти рингишпил полн со деца, во последен момент избегната трагедија

Во Луна паркот во Лазаревац дошло до инцидент кога вртелешката на која имало многу деца почнала да пука со голема брзина. На страницата „192“ на Инстаграм е објавено грозоморно видео на кое се гледа моментот кога рингишпилот почнува да се урива. – За дел од секундата беше избегната трагедија во Луна паркот во Лазаревац кога вртелешката полна со деца почна …

Continue Reading

Нов, посилен земјотрес во Црна Гора, се тресеше и Босна и Херцеговина

Нов земјотрес ја погоди Црна Гора, а како што јавува ЕМСЦ, бил со јачина од 3,3 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот бил во Горње Среједе кај Никшиќ. Земјотресот е регистриран на длабочина од 6 километри. Земјотрес со јачина од 3,0 степени според Рихтеровата скала ја погоди и Босна и Херцеговина, земјотресот бил на длабочина од 10 километри.

Continue Reading

Путин го спомена Навални: „Тажно е кога некој ќе умре“

Претседателот Владимир Путин рече дека бил информиран за идејата да го ослободи од затвор неговиот најлут политички непријател, Алексеј Навални, неколку дена пред смртта на опозицискиот лидер. Тој рече дека се согласил со идејата, но само под услов Навални да не се врати во Русија. Рускиот лидер додаде дека е „тажно“ кога некој ќе почине. Путин зборуваше за Навални за …

Continue Reading

„Никој во историјата не успеал да ја потисне нашата волја и да не исплаши“ – Путин го одржа првиот говор по изборната победа

„Русија мора да биде уште посилна, поцврста и поефикасна“, порача претседателот Владимир Путин од неговиот изборен штаб во Москва, по историската победа. – Има услови за понатамошен развој за да ја направиме Русија посилна, посилна и поефикасна. Малиот број приговори за изборниот штаб на претседателските избори говори за квалитетот на работата – додаде Путин. По обработката на 60,1 отсто од …

Continue Reading

Хајке Хојбах следната недела ќе стане првиот глув пратеник во германскиот парламент

Хајке Хојбах следната недела ќе стане првиот глув член на германскиот парламент. 44-годишната социјалдемократка ќе го преземе местото на досегашниот пратеник на СПД Ули Греч. Според претседателот на Германската федерација на глуви, Хелмут Фогел, влегувањето на Хојбах е значаен чекор за заедницата на знаковниот јазик во Германија. Претседателката на Бундестагот, Бербел Бас, кажа дека влегувањето на Хојбах во парламентот е …

Continue Reading

(Видео) Барди погоди од слободен удар, Транбзон загуби од Фенербахче

Фенербахче победи во дерби мечот одигран во Трабзон, во рамките на 30.коло во Суперлигата на Турција. Фенер славеше со 3:2. Фенербахче со двата гола на Бразиелцот Фред, го доби првиот дел со 2:0. Трабзон успеа да се врати во головите на Барди и Трезеге. Трите бода на Фенер му ги обезбеди Батшуаи во 87.минута. Барди го совлада Ливаковиќ од слободен …

Continue Reading

Швјонтек ја декласира Сакари и го освои Индијан Велс

Најдобрата светска тенисерка Ига Швјонтек ја освои титулата на Мастерсот во Идијан Велс. Швјонтек во финалето ја декласира деветтата носителка Марија Сакари со 6:4, 6:0. Тенисерката од Полска стигна до 19. трофеј во кариерата, вкупно осми на турнирите од серијата 1.000. Ига се наметна од стартот на мечот, направи брејк во вториот гем и поведе со 3:0, но Сакари успеа …

Continue Reading