Стевановиќ: Хемофилтрацијата е дозволена метода кај пациенти каде има бенефит од истата

Хемофилтрацијата е дозволена метода за ковид-19 кај пациенти кои имаат бенефит. Методата хемофилтрација е инвазивна, не е нова и е составен дел на клиниките за интензивни неги. Се користи за тешко болни пациенти, сведочеше д-р Милена Стевановиќ на судското рочиште во случајот против клиниката „Жан Митрев“. Таа појасни дека оваа метода не е рутинска, односно не треба да се дава …

Continue Reading

Хантер Бајден одби да се појави на сослушувањето: Нема да учествувам на карневалскo шоу

Синот на американскиот претседател Џозеф Бајден, Хантер Бајден, нема да се појави на 20 март на сослушување пред комисијата на Конгресот. Неговиот адвокат им рече на републиканците во Претставничкиот дом дека „Хантер Бајден ја одбива нивната покана за карневалско шоу“. Овој одговор до претседателот на Комисијата за надзор и одговорност на Претставничкиот дом, Џејмс Комер, беше испратен откако датумот на …

Continue Reading

Двајца руски дипломати протерани од Австрија

Министерството за надворешни работи на Австрија соопшти дека е донесена одлука за протерување на двајца руски дипломати поради „однесување кое не е усогласено со нивниот статус“, а им бил даден рок до 19 март да ја напуштат земјата, пренесува Ројтерс. Од 2020 година, Австрија протерала 11 руски дипломати во четири наврати. Официјални лица претходно изјавија дека протерувањата биле за активности …

Continue Reading

Ковачевски: Знаеме дека треба повеќе, во новата програма над 1.000 евра просечна плата

Знаеме дека голем број граѓани и денес се борат со високите цени, се борат да обезбедат сѐ што им е потребно за нивните деца, свесни сме, затоа и имаме план, затоа во новата програма предвидуваме уште поголеми плати и пензии, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски во Тетово на отворањето промотивен штаб на партијата. „Просечната плата СДСМ ја покачи за …

Continue Reading

Наезда на стаорци во полициски штаб во Њу Орлеанс: „Jа јадат марихуаната“

Претставници на полицијата во Њу Орлеанс објавија дека стаорци се појавиле во просторијата за докази во седиштето на полицијата, јадејќи ги доказите, вклучително и марихуаната. „Стаорците ја јадат нашата марихуана. Сите тие се дрогирани“, рече началникот на полицијата Ен Киркпатрик на состанокот на Одборот за кривична правда во градот. Проблемот не е ограничен само на просторијата за докази, со тоа …

Continue Reading

Мицкоски: Очекувам убедлива победа на ВМРО-ДПМНЕ

Како што стојат сега бројките очекувам во вториот круг убедливо како прва да влезе професорката Гордана Силјановска Давкова, а како втор актуелниот претседател Стево Пендаровски. Очекувам разликата по првиот круг да биде поголема од 100 илјади гласа предност на Силјановска во однос на Пендаровски, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во емисијата Клан Директ што се емитува на телевизија Клан. …

Continue Reading

Данска воведува воен рок за жени: „Русија не претставува закана, но нема да дозволиме да биде така“

Данска планира да регрутира жени за воена служба, откри во средата данската влада, што ја прави една од неколкуте земји кои бараат од жените да служат во вооружените сили, пренесува „Политико“. „Воениот рок, вклучително и целосната родова еднаквост, мора да придонесе за решавање на одбранбените предизвици, националната мобилизација и надополнување на нашите вооружени сили“, рече министерот за одбрана Троелс Лунд …

Continue Reading

Папата го осуди „лудилото на војната“: „Тоа секогаш е пораз“

Папата Франциско повторно ги осуди сите војни, неколку дена откако ги налути Киев и западните престолнини, сугерирајќи дека Украина треба да се предаде и да преговара за мир со својот руски освојувач, според написите во регионалните медиуми. Папата изјави за швајцарската телевизија „RSI“ дека Украина треба „да ја покаже храброста на белото знаме“ и да почне да преговара со Русија, …

Continue Reading

Мицкоски: Мора да се бориме за подобро утре и за одговорност на тие што сториле криминал

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Клан директ на ТВ Клан одговарајќи на прашањето што може да очекуваат граѓаните и кој ќе биде фокусот на ВМРО-ДПМНЕ на парламентарните и на претседателските избори, рече дека ќе биде за подобро утре и иднина за сите граѓани, но и борба со криминалот и корупцијата и конечно почитување на принципот …

Continue Reading