(Видео) Филаделфија без Ембид победи во Далас

Кошаркарите на Далас загубија од Филалделфија 116:120. Далас го доживеа четвртиот пораз на последните пет натпревари. Најдобриот играч на Далас, Лука Дончиќ забележа уште еден трипл-дабл, трет во низа (38 поени, 11 скока и 10 асистенции). Кајри Ирвинг го следеше со 28 поени. Покрај Дончиќ и Ирвинг, најмногу офанзивно придонесе резервистот Џонс Јуниор кој погоди пет тројки од пет шута, …

Continue Reading

И Камила зема отсуство: таа е четвртиот висок член на кралското семејство што времено се повлекува од должностите

Камила е четвртиот истакнат член на британската монархија што се повлече од очите на јавноста за одреден временски период. Како што пишува „Тајмс“, таа од 11 март ќе направи мала пауза од кралските обврски и ќе отсуствува цела недела. Се претпоставува дека тоа време ќе го помине со семејството и сопругот. Причина за ваквата одлука е фактот што во изминатиот …

Continue Reading

Проф. Трајковски: Македонија – гарант на кредитот на „Митилинеос“!

Македонија – гарант на кредитот на „Митилинеос“! Секој ден откриваме нови недомаќински, па и криминални членови во договорот помеѓу Владата и грчки „Митилинеос“ за предложената гасна централа Те-То во скопска Железара. Досега нé убедуваа дека „Митилинеос“ бил голема грчка компанија со 14 милијарди евра имот, која од сопствени средства ќе ја финансирала изградбата на централата. Сега од договорот откриваме дека …

Continue Reading

Силјановска-Давкова: Народот легитимира, народот и делегитимира, бескрајно благодарам за легитимацијата

Пратеничката и професорка, Гордана Силјановска-Давкова, изрази благодарност за поддршката за потписите кои денес беа собрани од граѓаните за нејзината кандидатура. „Мислам дека е во прашање човечки и граѓански пркос, меѓутоа уште повеќе надеж дека пред нас се големи промени. Мислам дека е тоа знак за длабоки реформи. Уште еднаш се докажа дека овој народ не заслужува ваква власт. Народот легитимира, …

Continue Reading

Надал: Веројатно ова е мојата последна сезона

Рафаел Надал, пред почетокот на Мастерс турнирот во Индијан Велс, уште еднаш повтори дека оваа сезона веројатно ќе биде последна во неговата кариера. Надал, ја пропушти минатат сезона, се врати на почетокот на годината, кога се повреди на 5 јануари, кога во четвртфиналето на Бризбејн беше поразен од Џордан Томпсон. „Не знам на кое ниво сум, имаше добри и лоши …

Continue Reading

СДСМ ја официјализираше кандидатурата на Пендаровски: „На граѓаните им треба претседател со јасна европска визија“

СДСМ на 27-миот Конгрес, попладнево ја официјализираше кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател на државата. Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, на конгресот рече дека Пендаровски е кандидат кој ги споделува прогресивните вредности, со јасна визија за европска иднина на државата. „Македонските граѓани сакаат прогрес, стабилност, мир и спокојство, сакаат европска иднина и животен стандард. Тоа го нудат прогресивните политики на …

Continue Reading

Ковачевски: Патот до Европа е тежок но тој е единствениот што може да донесе суштински позитивни промени

Иако патот до Европа е долг и тежок, тој е единствениот што може да донесе суштински промени во нашата земја и нејзината иднина, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, а 27 Конгрес на партијата кој денеска се одржува во Скопје. Европа значи солидарност и еднаквост, значи развој и напредок, значи демократија и мир. Затоа, нема откажување, борбата за подобра, европска …

Continue Reading

Саудиски правила: Богатство за Златната топка и брејк од 167 поени

Никој од осумте најдобри снукер играчи во светот не помисли да ја одбие поканата за првиот гала-турнир во Ријад, Светскиот мастерс, каде ќе бидат претставени новите „саудиски правила“ на играта. Екстравагантните организатори на турнирот решија засекогаш да го сменат снукерот со воведување на златната топка. Златната топка ќе биде поставена во центарот на зоната „болк“, зад кафената топка и нема …

Continue Reading

Медведев: Германија се подготвува да почне војна со Русија

Дмитриј Медведев оцени дека прислушуваниот разговор на офицерите на Бундесверот за можен напад на мостот на Крим укажува дека Германија се подготвува за војна со Русија. „Обидите разговорот на офицерот на Бундесверот да се прикаже како игра со ракети и тенкови се злонамерна лага. Германија се подготвува за војна со Русија“, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија на …

Continue Reading