Медведев: Германија се подготвува да почне војна со Русија

Медведев-Доаѓа-крајот-доаѓа-време-Америка-да-го-остави-режимот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДмитриј Медведев оцени дека прислушуваниот разговор на офицерите на Бундесверот за можен напад на мостот на Крим укажува дека Германија се подготвува за војна со Русија.

„Обидите разговорот на офицерот на Бундесверот да се прикаже како игра со ракети и тенкови се злонамерна лага. Германија се подготвува за војна со Русија“, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија на својот канал Телеграм.

Според него, никој не знае дали политичкото раководство на Германија и самиот канцелар Олаф Шолц знаеле за разговорот меѓу германските офицери во врска со нападот на мостот на Крим, пренесува РИА Новости.

„Сепак, дури и да не го знаеле тоа, имало многу случаи во историјата кога војската одлучила сама да започне војни или стимулирала такви иницијативи“, смета тој.

Маргарита Симонјан, шефицата на рускиот државен канал РТ, во петокот објави аудио снимка од приближно 30-минутен разговор, во кој, како што објавија медиумите, се слушаат четворица офицери на Бундесверот како разговараат за техничките можности на крстосувачката ракета Таурус и дали германските ракети од крстосувачки технички се способни да го уништат мостот на Крим.

Германското Министерство за одбрана ја потврди автентичноста на снимката од интерниот разговор на четворица офицери на Бундесверот, а Федералната канцеларија за воено контраразузнавање ги иницираше сите неопходни мерки.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK