И Ванковска му одговори на Мицкоски; „Јас сум опозиција на сите“

Се зезнал! Ванковска е опозиција на сите од прв до последен! Опозиција на овој гнил систем и естаблишмент, на овој црно-бел свет. Вака професорката и кандидатка за претседателка на државата поддржана од политичката партија Левица, Билјана Ванковска му одговори на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по коментарот дека нејзината улога и онаа на Стевчо Јакимовски со кандидатурата, е да го …

Continue Reading

(Видео) Сити е класа за Јунајтед, Фоден со два гола им пресуди на „црвените ѓаволи“

Фудбалерите на Манчестер сити го победија Манчестер јунајтед во 27.коло во Премиер лигата. Градското дерби, актуелниот англиски и европски шампион го доби со 3:1 (0:1). Манчестер сити со пресврт го победи градскиот ривал. Јунајте по првиот дел имаше предност со голот на Маркус Рашфорд. Во вториот дел пресвртот со два гола го режираше Фил Фоден, а тчка на натпреварот стави …

Continue Reading

Јакимовски до Мицкоски: Не сум се кандидирал за некому да попречам, јас не прифаќам споредни улоги

Досега никогаш во мојата долга кариера не сум се кандидирал за да му попречам на било кого. Јас и посакувам среќа и успех на вашиот кандидат Гордана Силјановска Давкова и немам лоша мисла за неа, објави вечерва претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски кој ги собра потписите за настап на претседателските избори. Рекацијата следи откако претходно денес, првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, …

Continue Reading

Гардијан: Договорот за прекин на огнот предвидува израелско повлекување од некои области на Газа

Врз основа на предложениот договор за прекин на огнот во војната во Газа, израелската армија треба да се повлече од некои области на Појасот Газа и да им дозволи на Палестинците да се вратат во местата од кои избегаа од конфликтот, објави денеска британскиот весник „Гардијан“. Дополнително, како што беше претходно најавено, ќе бидат ослободени десетици заложници кои ги држеше …

Continue Reading

Ужасна повреда на француска атлетичарка на СП

Маргот Шеврлие, француска скокачка со стап, се здоби со тешка повреда на Светското првенство во сала во Газгов. Французинката, која има 24 години, ја прескикна височината од 4,56 метри, незгодно падна крај душекот, во обидот да пресконе 4,65 метри. Таа се здобила со отворена скршеница на глуждот, а фотографиите од местото на настанот ја покажуваат агонијата низ која поминала. Шеврлие …

Continue Reading

ВМРО-ДПМНЕ ја повика антикорупциската комисија: Маричиќ со служено возило дојде да се потпише за Пендаровски

Маричиќ со службено возило платено од граѓаните си брка партиски работи, ДКСК да реагира, порача ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. „Медиумите објавија дека Бојан Маричиќ со службено возило пристигна да даде потпис за Пендаровски. Неговиот шофер му ја отвора вратата, во неработен ден тој користи државни ресурси платени од граѓаните. Оттука добро е да одговори Државната комисија за спречување и борба против …

Continue Reading

Асад: Трамп веројатно ќе победи на изборите, но сите американски претседатели се слични

Поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, веројатно ќе победи на претседателските избори во ноември, но малку е веројатно дека политиката на Вашингтон ќе се промени, бидејќи „сите американски претседатели се слични“, изјави денеска сирискиот претседател Башар ал Асад. „Анализата на медиумите и другите информации укажуваат на тоа дека Трамп најверојатно ќе победи. Но, секогаш сум велел дека сите американски претседатели се …

Continue Reading

Дете тешко повредено во Сарај: мајката вели дека бил удрен од мотор, а мотоциклистот тврди дека детето се удрило само

На Комплексот клиники „Мајка Тереза“ вчера бил донесен малолетник од селото Љубин, скопско, со тешки телесни повреди. Според пријавеното од неговата мајка, на 1 март околу 12.50 часот во с.Сарај, скопско, тој бил удрен од мотоцикл управуван од С.Б.(47) од Скопје. Додека, пак, според изјавата на С.Б., малолетникот сам се удрил во мотоциклот, кој му бил паркиран во селото, велат …

Continue Reading

Србин најден починат во Кисела Вода

Вчера во полициската станица Кисела Вода било пријавено дека во сместувачки објект бил пронајден починат Д.Х.(43) од Република Србија. Лекар од Итна медицинска помош констатирал смрт без видливи траги на насилство, а по наредба на јавен обвинител телото на починатиот било предадено на обдукција, објави МВР во дневниот билтен. Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Скопје.

Continue Reading