Каков пресврт! Реал Мадрид од 0:2 до победа над Алмерија

Реал Мадрид ја победи Алмерија во денешниот натпревар од 21. коло на Ла Лига со резултат од 3:2. Натпреварот се одржа на „Сантијаго Бернабеу“. Мадриѓаните примија два гола во првото полувреме. За гостите погодија Ларжи Рамазани и Едгар Гонзалес. Во вториот дел Реал изедначи преку Џуд Белингем и Винисиус Жуниор. Во 78. минута Белингем ги доведе Мадрид во предност, но …

Continue Reading

Наставник Бумбароски: Воспитувањето започнува од дома!

Утре започнува второто полугодие. Седнете со вашето дете и објаснете му дека да се биде многу високо, ниско, дебело, слабо не е причина за смеење… Или дали ученикот носи очила или исти чевли секој ден. Објаснете му на вашето дете дека стариот ранец ги носи истите соништа како и новиот. Ве молам научете го вашето дете да не исклучува никого …

Continue Reading

Патници од Скопје среде хаос на белградскиот аеродром „Никола Тесла“

Поради грешка во функционирањето на услугите на операторот на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград, во неделата околу 17:00 часот во транзитната зона настанало мешање меѓу патници кои пристигнале од Скопје и други патници кои имаат намера да патуваат до европски и светски дестинации, а над кои претходно била извршена контрола и преглед на лица и багаж. Поради ваквата состојба, а …

Continue Reading

ЈСП утре нема да вози по 9 часот наутро, одлучи синдикатот

Автобусите на ЈСП утре ќе останат во гаражите по 9 часот наутро, одлучи Синдикатот на вработените во ЈСП. Вработените потоа ќе одат во Град Скопје за да ја проследат седницата која ќе се одвива таму, а на која на дневен ред се субвенциите за ова јавно претпријатие. „Вработените во ЈСП имаат срце и душа да излезат во пресрет на болните …

Continue Reading

Адмирал на НАТО: Подгответе вода, светилка и радио на батерии

Добро е што Швеѓаните се ментално подготвени за војна, изјави пред неколку дена адмиралот Роб Бауер, шеф на Воениот комитет на НАТО, а пренесува dn.se. Бауер ги повика јавниот и приватниот сектор на Запад да се подготват за период во кој сè може да се случи во секое време, вклучително и војна. „Ни треба воена трансформација на НАТО“, рече холандскиот …

Continue Reading

Лудница во надополнувањето на мечот Шефилд против Вест Хем: Судијата делеше црвени картони, се одиграа два пенали

Фудбалерите на Шефилд Јунајтед ремизираа со тимот на Вест Хем 2:2, во 21. коло од англиската Премиер лига. Натпреварот го одбележа целосно лудило во второто полувреме, каде беа покажани два црвени картони, по еден на двете страни, а истото беше и со пеналите. Вест Хем поведе со голот на Корнет во 28. минута, но во самиот финиш на првото полувреме …

Continue Reading

Руски милијардер е еден од преживените во авионската несреќа во Авганистан, неговата сопруга починала

Руски милијардер ја преживеал авионската несреќа во Авганистан, пишуваат светските медиуми, додека неговата сопруга починала на пат кон болница. Во неделата локалните власти објавија дека мал патнички авион се урнал во планините Бадакшан. Авионот Falcon 10, кој исчезна во Авганистан, е регистриран во државниот регистар на руски цивилни авиони, соопшти Федералната агенција за воздушен транспорт. Прелиминарно, во авионот имало шест …

Continue Reading

Млад човек во Германија се качил на покривот на воз и го удрила струја од 15.000 волти

Противпожарната служба во Бад Хомбург спаси млад човек (18) кој настрада од струен удар од надземна линија кога се качил на врвот на возот. Тој се здобил со сериозни изгореници и повреди опасни по живот и бил пренесен во болница, пренесува Хесеншау. 18-годишникот вечерва околу 0:50 часот се качил на покривот на S-Bahn воз и го допрел надземниот вод од …

Continue Reading

Неделен извештај за измерени средно-дневни вредности на емисии од главните емисиони точки во Цементарница УСЈЕ

(12.01.2024 – 17.01.2024) Легенда: ИСДВ – измерена средно-дневна вредност ГВЕ – гранична вредност на емисии (Законски максимално дозволена вредност) * Ротирна печка бр.3 не работи од 02.01.2024 поради редовни ремонтни активности ** Ротирна печка бр.4 е сопрена на 17.01.2024 во попладневните часови поради планирани годишни ремонтни активности *** Емисиите од работата на Цементарница УСЈЕ постојано се под граничните вредности определени …

Continue Reading