(Видео) За еден ден ерупција на три вулкани во Индонезија

Вулканите Мерапи, Левотоби и Марапи во Индонезија денеска еруптираа, а повредени нема. Вулканот Мерапи на островот Јава во Индонезија денеска еруптираше исфрлајќи облаци гас, пепел и лава, а нема повредени, а денеска и вулканот Левотоби во таа земја исфрли гасни облаци во воздухот. Регистрирана е и ерупцијата на вулканот Марапи во провинцијата Западна Суматра. Мерапи исфрли лава до два километри, …

Continue Reading

Полскиот претседател остро ја критикуваше Европската комисија

Полскиот претседател Анджеј Дуда ја критикуваше Европската комисија за блокирање на фондовите на ЕУ, бидејќи рече дека тоа е „обид да се принуди Полска да ја смени“ владата и додаде дека е отворен за преговори во врска со промените во судскиот систем. Последниот состав на полската влада, предводена од националистичката партија Право и правда (ПиС), беше вмешан во спор со …

Continue Reading

Демократски сојуз: Обвинителство за организиран криминал да отвори постапка за вработени во УЈП

Демократскиот сојуз бара Основното јавно обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција да започне истрага (и да ги обезбеди доказите) за да се разјасни дали вработени во Управата за јавни приходи на РМ имале поврзаност и соработка со нафтени компании и им помогнале при извршување на кривично дело „Даночна измама”, на начин што по нивното барање за поврат на …

Continue Reading

Маричиќ му посака добредојде на Џејмс О`Брајан

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ го пречека Џејмс О’Брајан, шефот на Одделот за координација на санкциите при Стејт департментот на Соединетите Американски Држави и именуван помошник-државен секретар за Европа и Евроазија. Вицепремиерот Маричиќ му посака добредојде на О`Брајан и му се заблагодари за поддршката што Соединетите Американски Држави ја даваат на Северна Македонија. Помошник државниот …

Continue Reading

Кривична пријава против директор на средно училиште за „злоупотреба на службената положба и овластување“

Одделението за внатрешни работи Кочани, до Основно јавно обвинителство Кочани, поднесе кривична пријава против С.З.(35) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“. Пријавениот, во својство на вршител на должноста директор на средно општинско училиште во Кочани, во април 2023 година, спротивно на член 40 став 1 од Законот за јавни …

Continue Reading

Драма на планина: Пијан возел моторна санка и удрил во две деца на терени во Влашиќ

Едно дете е повредено синоќа кај Влашиќ откако било удрено од маж со моторна санка додека детето се санкало. Оваа несреќа е пријавена во МВР на Централно босанскиот кантон, а човекот кој го удрил детето управувал моторна санка на централниот дел на планината Влашиќ, наменета за детско санкање, а возењето со моторни санки не е дозволено, пренесува Српскаинфо. Полицијата извршила …

Continue Reading

(Видео од лице место) Во сообраќајката кај Куманово еден од учесниците е српски пејач

Во тешката сообраќајна несреќа што се случи ноќеска, а во која учествуваа две македонски и едно српско возило, во која настрада една жена, учествувал српскиот рокер и ќлен на жирито на „Звезде Гранда“ Ѓорѓе Давид. Тој за српскиот печат изјави дека глетката била страшна, дека полицијата му направила алко-тест кој покажал дека нема алкохол во крвта, а дека во болница …

Continue Reading

ОЈО: Причина за првичниот судар во тешката сообраќајка кај Куманово е возење на автопат во спротивна насока

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово изврши увид на лице место на тешка сообраќајна несреќа во близина на граничниот премин Табановце во која едно лице го загуби животот. Според првичните сознанија, иницијалниот судар меѓу два автомобили, “Фолксваген поло” со кумановски и “Фолксваген голф” со скопски регистарски таблици, бил предизвикан кога најверојатно возачот на еден од автомобилите влегол на …

Continue Reading

Од Рогачево кон Јажинце забрана за сообраќај за камиони, од Тетово кон Попова Шапка за автобуси

На патниот правец село Рогачево кон граничниот премин Јажинце е воведена забрана за тешки товарни возила, а на патниот правец од Тетово кон Попова Шапка забрана за движење за автобуси, додека за другите возила е задолжителна зимска опрема, информира попладнево АМСМ. Зимска опрема за сите возила е задолжителна и на патниот правец кон граничниот премин Делчево. На останатите државни патишта …

Continue Reading