Тамара Јованов: Нема поголем ИДИОТИЗАМ, СЛУГУВАЊЕ и НЕСПОСОБНОСТ од ова на светов!

Да ја молиме Грција да ни дозволи со наши валидни документи да може да патуваме во странство?! Нема поголем ИДИОТИЗАМ, СЛУГУВАЊЕ и НЕСПОСОБНОСТ од ова на светов! Не се виновни Грците – тие си го штитат она што го сакаат. Ние што (ќе) правиме?

Continue Reading

Проф. Трајковски: Тоа би било многу лоша зделка за државата

Доколку и дозволиме на Владата да склучи договор за „стратешко партнерство“ со американската компанија „Џенерал Електрик“ за изградба на една или два гасни електрани во Македонија, тоа би било многу лоша зделка за државата. Слично како со Чебрен, постојат многу аспекти, но за почеток да го видиме најважниот, финансискиот. Изградбата најверојатно би била според таканаречен договор за откуп на енергија …

Continue Reading

Нашата работа ги штити Македонците

Во декември 2023 година, Евгенија Нацулиду, основач и член на Македонското движење за промовирање на мајчиниот јазик „Крсте Мисирков“ со седиште во Грција, им се придружи на преку 100 учесници од 20 нации на Форумот на европските малцински заедници, организиран од Федералната унија на европските националности (FUEN) во Полска. Овој влијателен собир ги брани правата на различните јазични заедници ширум …

Continue Reading

Турбулентната комедија „Дрим тим“ со втора сезона, ексклузивно на Суперстар

Комедијата која што ни ја врати вербата во обичниот човек, „Дрим тим“ се враќа на малите екрани со втора сезона, откако првата постигна одлични резултати на гледаност и ја одушеви публиката ширум регионот. Од 22 јануари ексклузивно на Суперстар филмскиот канал почнуваат со емитување новите 12 епизоди од втората сезона на „Дрим тим“  прикажувајќи ни ги новите збиднувања во животот …

Continue Reading

Кривична против тетовска, измамила маж дека е вработена во амбасада, за виза и дал 2.400 евра

СВР Тетово поднесе кривична пријава против 43-годишната А.А. од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело за сторено кривично дело „измама“, извести МВР. Пријавената, во текот на август 2023 година, претставувајќи се како вработена во амбасада, на 47-годишник од гостиварско село, му ветила дека ќе му овозможи добивање на виза, но за да ја започне постапката било …

Continue Reading

Опожарени две возила во Скопје

Денеска во 01.20 часот во СВР Скопје било пријавено дека на улицата „Ѓорѓи Поп Христов“ настанал пожар во патничко возило „фолксваген туран“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на 31-годишниот Ј.О. од Скопје, извести МВР. Од пожарот било зафатено и патничко возило „фолксваген артеон“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на 40-годишниот М.А. од Скопје. Пожарот бил изгаснат од екипа на Бригадата …

Continue Reading

КАМ продолжува да ги надградува бенефициите за своите вработени

Континуирано вложување во своите вработени е главната цел на компанијата КАМ, поради што од почетокот на новата 2024 година компанијата воведе и голем број на бенефиции со кои овозможува подобри работни услови за сите вработени. КАМ сега вложува уште повеќе во здравјето на своите вработени со тоа што обезбедува тренинг-картичка за спортските ентузијасти, со која можат да си изберат спортски …

Continue Reading

Семејно насилство во скопски Аеродром

Денеска, 35-годишна жена од Скопје пријавила дека во домот на подрачјето на Аеродром била физички нападната од нејзиниот сопруг Ј.Ј., извести МВР. По целосно документирање на случајот ќе следува соодветен поднесок.

Continue Reading

Четиригодишно дете од Струмица во тешка состојба донесено во болница, лекарот констатирал дека е истепано

Вчера во 02.30 часот во СВР Струмица било пријавено дека во Општата болница Струмица во 00.58 часот во тешка здравствена состојба било донесено четиригодишно дете од Струмица, извести МВР. Детето било пренесено во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ – Скопје, каде од лекар било констатирано дека детето било физички нападнато, додаваат од МВР. За настанот бил информиран инспектор по малолетничка деликвенција …

Continue Reading