Пресврт на Аталанта на „Сан Сиро“ за пласман во полуфиналето на Купот

Фудбалерите на Аталанта се пласираа во полуфиналето на Купот на Италија откако вечерва на „Сан Сиро“ го совладаа Милан со 2:1. Херојот на Аталанта беше двоен стрелец за Купминерс, додека единствен стрелец за Милан беше Рафаел Леао. Во 45. минута Милан изведе убава акција, Тео Ернандез испрати повратна топка за Рафаел Леао се најде на вистинското место и погоди за …

Continue Reading

Пресврт на Ливерпул за предност над Фулам во Лига купот

Фудбалерите на Ливерпул го совладаа Фулам на „Енфилд“ со резултат 2:1 во првиот натпревар од полуфиналето на Лига купот. Ливерпул се изнамачи за да ја анулира предноста на Фулам, а кога направи пресврт пропушти можност да го декласира противникот. Вилијан во 19.минта по додавањето од Андреас Переира му донесе водство на Фулам. Овој резултат беше активен до 68.минута кога Дарвин …

Continue Reading

(Видео) Трилер во Ријад – Реал по 120 минути фудбал го победи Атлетико

Фудбалерите на Реал Мадрид се пласираа во финалето на Суперкупот на Шпанија по победата над Атлетико Мадрид со резултат 5:3. Натпреварот во регуларниот дел заврши без победник 3:3. Спектакуларен меч, во основните 90.минути одиграа ривалите од Мадрид. Навивачите во Ријад видоа три пресврти, мајсторски гол на Гризман, комични авто голови на голманот на Реал, Кепа и Савиќ. Продолженија беа досадни …

Continue Reading

Јужна Кореја: Украина е полигон за ракетни тестирања на Северна Кореја

Соединетите Држави и нивните сојузници го осудија наводното руско истрелување севернокорејски ракети кон Украина, а Сеул ја опишува Украина како полигон за тестирање на севернокорејските ракети способни да носат нуклеарно оружје. Говорејќи на состанокот на Советот за безбедност на ОН за војната на Русија во Украина, рускиот претставник рече дека се чини дека САД шират дезинформации. Но, рускиот претставник не …

Continue Reading

Респираторните инфекции се шират во Шпанија, маските се задолжителни во болниците

Во Шпанија се шират грипот, коронавирусот и другите респираторни заболувања, па од денеска повторно е задолжително носење заштитни маски во здравствените домови и болниците. По празниците, во кои поинтензивно се дружеа 48 милиони жители на земјава, здравствените услуги забележаа пораст на пациентите. „Ова е мерка на здрав разум. Тоа е минимумот што можеме да го направиме за да го спречиме …

Continue Reading

(Видео) Германците поставија светски рекорд па ја прегазија Швајцарија

Foto/ EPA Германските ракометари ја совладаа Швајцарија со 27:14 (13:8) во натпреварот од првото коло на Европското првенство на кое се домаќини. На фудбалскиот стадион во Дизелдорф вечерва 53.586 гледачи ги предводеа „Панцерите“ до воведниот триумф на шампионатот, со што беше срушен светскиот рекорд за посетеност на ракометен натпревар. 𝐇𝐀𝐍𝐃𝐁𝐀𝐋𝐋 𝐁𝐑𝐄𝐀𝐊𝐒 𝐑𝐄𝐂𝐎𝐑𝐃𝐒! 🤩🔥 With 𝟓𝟑,𝟓𝟖𝟔 𝐒𝐏𝐄𝐂𝐓𝐀𝐓𝐎𝐑𝐒 a new world record …

Continue Reading

Распишани јавни повици за давање под закуп земјоделско земјиште до три хектари во 34 региони

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство соопшти дека се распишани четири јавни повици за давање под закуп земјоделско земјиште до три хектари во 34 региони во 878 катастарски општини. Намената и времетраењето на закупот за кое се издава земјоделското земјиште во државна сопственост се: подигање долгогодишни насади (лозја, овоштарници, хмељ) и оранжерии, за период до 30 години, подигање долгогодишни насади …

Continue Reading

Проф. Андовска: Па уште и да си платите, освен што чекате понижувачки долги редови на студ

А? Видовте? Гледате ли каква сувереност и независност е тоа? Мора да прашаме друга држава за внатрешни работи, како датуми за вадење нови лични документи. Присилно вадење нови лични документи, иако веќе имате важечки. Па уште и да си платите, освен што чекате понижувачки долги редови на студ. Прекрасно 🥂 Фала 😘

Continue Reading

Штајнер по осум години го напушти Хас

Гинтер Штајнер повеќе не е на чело на тимот на Хас во Формула 1. Штајнер беше тимски шеф од 2016 година. Со штајнер како шеф на тимот, Хас во 2018 година ја освои пол-позицијата на патеката Интерлагос во Бразил. Изминатата сезона Хас заврши на последното место во конкуренцијата на конструктори, поради што Штајнер мораше да го напушти тимот. На местото …

Continue Reading