Вучиќ: Сите се вооружуваат до заби, Србија не заостанува, ќе видите наскоро

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија не заостанува во вооружувањето во регионот при коментар на изјавата на францускиот премиер дека вооружувањето на Франција е негов приоритет. Вучиќ смета дека изјавата на францускиот премиер е логична, пишува босански Кликс. „Сите овде во регионот исто така се вооружуваат. А наше е да не заостануваме. И се што можам да ви кажам …

Continue Reading

Додик: Не постои сила што може да го натера Србинот да сака некоја измислена Босна

Лидерот на босанските Срби, Милорад Додик, најави дека властите на Република Српска ќе ја продолжат досегашната политика и нема да попуштат пред никакви закани. По низата осуди за одбележувањето на 9 јануари како Ден на РС, кое беше организирано и покрај пресудата на Уставниот суд на Босна и Херцеговина, кој одбележувањето на тој датум го прогласи за неуставно, Додик на …

Continue Reading

СЗО: Коронавирусот не исчезна

Скоро 10.000 смртни случаи од Ковид-19 се пријавени во декември, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), предупредувајќи дека вирусот сè уште циркулира иако не е толку забележлив. Податоците од различни извори укажуваат на пораст на инфекциите во декември, поттикнати од собирите за време на божиќните празници и варијантата JN.1, која сега е најраспространета во светот, според СЗО. „Иако Ковид-19 повеќе не …

Continue Reading

Шефот на НАТО: Ја зајакнуваме украинската воздушна одбрана

Членките на НАТО на средбата со Украина јасно ставија до знаење дека ќе продолжат да и обезбедуваат голема воена, економска и хуманитарна помош на таа земја додека се бори против руската инвазија, соопшти НАТО. Во соопштението за печатот на НАТО објавено по видео-конференцијата на Советот НАТО-Украина, се наведува и дека земјите-членки презентирале планови за обезбедување дополнителни милијарди евра за Украина …

Continue Reading

Хеликоптер на ОН принудно слета во Сомалија: исламистите киднапираа луѓе, го запалија леталото

Сомалиската исламистичка група Ал Шабаб ги киднапирала патниците и екипажот на хеликоптер на Обединетите нации (ОН), потврди висок функционер за Би-би-си. Хеликоптерот слета во област контролирана од групата во дел од централна Сомалија. Некои извештаи велат дека екипажот на хеликоптерот бил принуден да изврши итно слетување, додека други тврдат дека слетувањето било грешка. Западен функционер, кој сакаше да остане анонимен, …

Continue Reading

(Видео) Лацио ја елиминира Рома во Купот на Италија

Foto/ EPA Фудбалерите на Лацио изборија пласман во полуфиналето на Купот. Тие во четвртфиналето го победија најголемиот ривал Рома со резултат 1:0. Јунак на победата на небесносините беше Матија Закањи, кој во 51. минута од пенал го доведе својот тим до предност и на крајот до победа. „Дерби дела Капитале“, донесе фудбал со исклучително слаб квалитет и многу нервоза, особено …

Continue Reading

Николоски: Македонија не ги почнува преговорите со ЕУ, не заради проблемот со Бугарија, туку заради немање функционален систем на владеење на правото

„Македонија не ги почнува преговорите со ЕУ, не заради проблемот со Бугарија, туку заради немање функционален систем на владеење на правото!“, пишува Александар Николоски, пратеник и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, на социјалните мрежи. „Да го реши Македонија проблемот со корупцијата и да воведе функционален систем на владеење на правото, проблемот со Бугарија ќе се реши за едно претпладне или попладне. Ова …

Continue Reading

Македонија со пораз го започна настапот на ЕП

Foto/ EPA Македонската ракометна репрезентација со пораз го започна настапот на 16. Европско превенство. Во Дизелдорф Македонија, во првиот меч на првенството загуби од Франција со 29:39 (13:17). Пред 50.000 гледачи на „Меркур Шпил Арена“ во Дизелдорф, Македонија на фаворитот му „покажа заби“, но во второто полувреме Франција го демонстрираше индивидуалниот квалитет и сурово ги казни сите грешки на македонските …

Continue Reading

Николоски: Македонија НЕ ги почнува преговорите со ЕУ, не заради проблемот со Бугарија, туку заради НЕМАЊЕ функционален систем на ВЛАДЕЕЊЕ НА ПРАВОТО!

Македонија НЕ ги почнува преговорите со ЕУ, не заради проблемот со Бугарија, туку заради НЕМАЊЕ функционален систем на ВЛАДЕЕЊЕ НА ПРАВОТО! Да го реши Македонија проблемот со корупцијата и да воведе функционален систем на владеење на правото, проблемот со Бугарија ќе се реши за едно претпладне или попладне. Ова го ЗБОРУВАМ со години од 2018 година навака! Конечно и јавно …

Continue Reading