Владата препорача разрешување на Хамиди и Стаменковски, на нивно место доаѓаат Мемеди и Кораќ

На седницата која е во тек Владата заклучи да му препорача на Надзорниот одбор на М-НАВ да ги разреши двајцата од тројцата извршни директори и на нивно место да назначи нови. Од должноста членови на Управниот одбор ќе бидат отповикани Фахрудин Хамиди, кој е и извршен директор, и Љубе Стаменковски, секторски извршен директор. На местото на Фахрудин Хамиди доаѓа Илир …

Continue Reading

Припадник на американската морнарица кој им давал воени тајни на Кинезите оди во затвор

Припадник на амриканската морнарица е осуден на 27 месеци затвор поради објавување чувствителни воени информации на разузнавач на Народна Република Кина, објави американското Министерство за правда. Венхенг Жао (26), познат и како Томас Жао, беше осуден откако се изјасни за виновен во октомври 2023 година на две точки од обвинението за заговор и примање мито со кршење на службените должности. …

Continue Reading

Издржала удари со камшик затоа што не сакала да стави шамија: Исповед на девојка од Иран

Роја Хешмати, девојка од Иран, раскажува со што треба да живеат жените во таа земја и како продолжуваат да се борат против репресивниот режим кој им ги одзема најосновните човекови права. Таа открива дека издржала 74 удари со камшик бидејќи одбила да ја покрие косата. Според написите на медиумите, единственото злосторство на оваа 33-годишна жена е тоа што не сакала …

Continue Reading

Паѓаат цените на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,54% во однос на одлуката од 2.1.2024 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај …

Continue Reading

Костадиновска-Стојчевска: Достојно го поддржуваме Вевчанскиот карневал, остануваме чувари на македонската традиција и култура

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска се обрати на прес-конференција по повод претстојното издание на традиционалната манифестација „Вевчански карневал 2024“, која од 12 до 14 јануари ќе се одржи во Вевчани. Костадиновска-Стојчевска информираше дека Министерството за култура го препознава значењето на Карневалот како нематеријално културно богатство и достојно во континуитет вложува во неговиот развој. „Пред неколку денови со градоначалникот на …

Continue Reading

Шведска: Ја испраќаме војската на границата со Русија

Шведска, која моментално чека да се приклучи на НАТО, се обврза да испрати копнени борбени единици за да учествуваат во операциите на алијансата долж руската граница. Премиерот Улф Кристерсон рече дека Стокхолм нема да чека за ратификација на кандидатурите за членство од Унгарија и Турција и дека ќе испрати шведски војници во Летонија на источната граница на НАТО. „Шведска и …

Continue Reading

„Преморени сме и уморни“: Словенечките лекари штрајкуваат барајќи преговори со Владата

Словенечките лекари денеска стапија во еднодневен штрајк барајќи натамошни преговори со Владата за платите. „Преморени сме, уморни сме, ги запоставуваме семејствата“. Синдикатот „Фидес“ одлучи да штрајкува откако Владата на Словенија не одговори на повикот за разговор, пренесува агенцијата „СТА“. Словенечката министерка за здравство, Валентина Преволник Рупел во соопштение рече дека штрајкот е непотребен. Таа смета дека разговорите би можеле да …

Continue Reading

Несреќа во познат ски-центар: се откачи кабина на жичарница во Австрија, има повредени

Четири лица се тешко повредени во Австрија кога утрово се урна кабина на жичарница во ски-центарот Хохец. Австриската новинска агенција објави дека дрво паднало врз жичницата на жичарницата „Ахеркогелбан“ во скијачката област во провинцијата Тирол и дека кабината се откачила. Во моментот на несреќата во кабината имало четири лица. Според првите полициски информации од австриската полиција, сите се тешко повредени. …

Continue Reading

Одбраната бара куќен притвор за таткото на Вања

Одбраната на таткото на убиената Вања Ѓорчевска побара куќен наместо затворски притвор за него. Александар Ѓорчевски, кој од декември се наоѓа во притворот во Шутка, е осомничен дека помогнал при грабнувањето на неговата ќерка. Судија на претходна постапка пред неколку дена на барање на обвинителството му го продолжи притворот за 30 дена. Според адвокатот на Ѓорчевски, Владимир Туфегџиќ, со мерката …

Continue Reading