Издржала удари со камшик затоа што не сакала да стави шамија: Исповед на девојка од Иран

Издржала-удари-со-камшик-затоа-што-не-сакала-да-стави.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРоја Хешмати, девојка од Иран, раскажува со што треба да живеат жените во таа земја и како продолжуваат да се борат против репресивниот режим кој им ги одзема најосновните човекови права. Таа открива дека издржала 74 удари со камшик бидејќи одбила да ја покрие косата.

Според написите на медиумите, единственото злосторство на оваа 33-годишна жена е тоа што не сакала да ја носи шамијата што ја пропишале како задолжителна.

Таа опиша се во нејзината вознемирувачка објава на Фејсбук, која повеќе не е достапна за јавноста.

Реков: „Не сакам да го носам тоа“.

„Ќе те камшикувам толку силно што нема да знаеш каде си, ќе добиеш 74 удари со камшик“, ми рече полицаецот, но јас сепак одбив да го ставам превезот. Ме однесоа во некој подрум, со мене беа приведени неколку мажи кои пиеле алкохол.
„Навистина не сакаш да го облечеш“, повторно ме праша и јас повторно одбив. Две превезени жени ми пријдоа и повторно и повторно ми го ставаа превезот на главата. Јас го тргнав уште еднаш.

На самиот крај од подрумот имаше соба со железен кревет. Од двете страни на креветот имаше железни лисици и окови. Навистина се чувствувавме како да се вративме во средниот век, а јас како да бев во комора за мачење.

Судијата ме праша: „Госпоѓо, дали сте добро? Дали имате проблем?” Не одговорив. Тој рече: „Госпоѓо, јас сум на ваша страна“, но ниту на тоа не одговорив.

Службеникот кој ме тепаше ми рече уште еднаш да ставам шамија. Кога одговорив дека не сакам, почнаа ударите. Чувствував страшна болка во грбот, рамената, задникот, грбот. Веќе не можев ниту да ги бројам ударите и само шепнав: „Во име на жените, во името на животот, ропската облека се кине. Ноќта на нашето заробеништво ќе стане зора и ќе ни се залечат сите рани“.

Готово беше и ме изнесоа надвор. Не дозволив никој да види колку ме боли. Повторно ме изведоа пред судијата, кој ми рече дека не е среќен што ме тепале, туку дека тоа е закон и дека мора да се почитува“.

Канцеларијата на ОН за човекови права изрази загриженост за третманот на жените и девојчињата во Иран, повикувајќи на распуштање на моралната полиција на Исламската Република.

Во прегледот на состојбата со човековите права во Иран, Канцеларијата наведе дека Техеран треба да воведе закон кој ги штити жените и девојчињата од каква било форма на насилство, објави Ројтерс.

„Државата потписничка мора да усвои сеопфатен закон со кој се криминализираат сите форми на насилство врз жените и девојчињата, кои експлицитно се занимаваат со семејно насилство, силување во брак и злосторства извршени во име на таканаречената „чест“, се наведува во извештајот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK