Тетовци се степале откако претходно направиле сообраќајка

Две лица од Тетовско се степале откако претходно направиле сообраќајна несреќа. Според полицијата, вчера во 16.40 часот Д.А.(28) од Тетово пријавил дека околу 04.40 часот на ул.„Борис Кидрич“ во Тетово, по претходна расправија околу случена сообраќајна незгода, бил физички нападнат од С.Т. и од Н.С.(35) од Тетово. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, соопшти полицијата.

Continue Reading

(Видео) 50 автомобили се судрија на завеан пат во Русија, има загинати

Најмалку 50 автомобили учествувале во голема сообраќајна несреќа на автопатот М-11 во Новгородската област, објави шефот на регионот Андреј Никитин на својот канал Телеграм. Според последните информации, во несреќата загинале четири лица, јавува руската државна новинска агенција Тасс. 🇷🇺🚗 Trágico accidente de tráfico masivo en #Rusia Unos 30 autos chocaron en un accidente de tráfico masivo en la autopista M-11 …

Continue Reading

Крај на повеќедневната драма во Словенија – петмина евакуирани од пештерата

Пет лица, кои од саботата поради обилните врнежи беа затрупани во пештерата „Крижна jама“, попладнево беа успешно евакуирани од спасувачите. Водата во пештерата паднала во текот на ноќта, а спасувачката екипа утрото се упатила кон „Крижна Гора“, каде затрупаните се качиле на чамецот. Командантот на Цивилната заштита за N1 потврди дека евакуацијата била успешна, а пет лица биле успешно спасени …

Continue Reading

Вработен во државна агенција си се послужил со државни пари: Покрај за службеното возило, платил гориво и за лични цели

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против И.М.(64) од Кичево, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „послужување во служба“. Тој, вработен како службено лице во државна агенција, неовластено се послужил со парични средства доверени од страна на агенцијата со кои, покрај горивото што го ставил во службеното возило, дополнително платил и за гориво што го искористил за лични …

Continue Reading

43-годишен маж пронајден починат во неговиот дом

Синоќа во 21.40 часот во СВР Скопје било пријавено дека во дом на подрачјето на Шуто Оризари бил пронајден починат З.М.(43) од Скопје. Од страна на лекар од Итната медицинска помош била констатирана смрт без видливи траги на насилство. Извршен бил увид, а по наредба на Јавен обвинител телото на починатиот било дадено за обдукција.

Continue Reading

Подготвени триста божикни оброци за социјално загрозени семејства во Општина Кисела Вода

Сите на овој свет сме со некоја мисија, а мојата е да има што повеќе среќни луѓе, истакна градоначалникот на општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски кој, заедно со отецот Оливер, со својата сопруга и дел од кабинетот го мина Божикниот ден во црковно-народната кујна на хуманитарната организација “Свети Спас”, каде заеднички подготвија триста оброци за социјално-загрозените граѓани. „Божиќ е празник …

Continue Reading

Доделени „Златните глобуси“: најдобрата драма доби овации

Доделувањето на „Златните глобуси“ се одржа во неделата навечер во Лос Анџелес, а триумфираа филмовите „Опенхајмер“ и „Сиромашните работи“. Златен глобус за најдобар филм на годината во жанрот комедија или мјузикл го освои филмот „Poor Things“, додека во категоријата драма ова признание го освои „Опенхајмер“. Ема Стоун ја доби наградата за најдобра актерка во комедија или музички жанр за улогата …

Continue Reading

Автомобил прегази земјоделец на демонстрациите во Германија

Еден од учесниците на демонстрациите на земјоделците во Германија- Долна Саксонија денеска е тешко повреден откако во него удрил возач на автомобил, соопшти локалната полиција. Инцидентот се случил во близина на градот Фризојт, а повредениот земјоделец бил префрлен во болница со спасувачки хеликоптер, пишува „Frankfurter Allgemeine Zeitung“. Засега не се објавени повеќе информации за инцидентот и не се знае дали …

Continue Reading

„Се шират повици за државен удар“- Заменикот на Шолц тврди дека протестот на земјоделците во Германија е киднапиран од екстремисти

Германскиот вицеканцелар Роберт Хабек денеска предупреди дека екстремните сили го киднапирале протестот на земјоделците што се одржува низ целата земја. ДПА јави дека Хабек повикал на заштита на демократијата. Хабек, кој е и германски министер за економија, објави видео порака на социјалните мрежи. „Се шират повици со фантазии за државен удар. Се формираат екстремистички групи, отворено се прикажуваат националистичките симболи“, …

Continue Reading