„Се шират повици за државен удар“- Заменикот на Шолц тврди дека протестот на земјоделците во Германија е киднапиран од екстремисти

„Се-шират-повици-за-државен-удар-Заменикот-на-Шолц-тврди.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГерманскиот вицеканцелар Роберт Хабек денеска предупреди дека екстремните сили го киднапирале протестот на земјоделците што се одржува низ целата земја.

ДПА јави дека Хабек повикал на заштита на демократијата.

Хабек, кој е и германски министер за економија, објави видео порака на социјалните мрежи.

„Се шират повици со фантазии за државен удар. Се формираат екстремистички групи, отворено се прикажуваат националистичките симболи“, –рече Хабек.

Тој додаде дека „станува јасно дека во последниве години нешто почна да ги ограничува легитимните демократски протести и слободата на изразување“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK