Титов: Русија никогаш повеќе нема да се сврти кон Западот

Русија никогаш повеќе нема да се сврти кон Западот, дури и ако Вашингтон и Брисел утре ги укинат сите санкции, иднината на човештвото е на исток, изјави за „Спутник“, Борис Титов, заштитникот на правата на претприемачите под претседателот на Русија. „Знаете, дури и да замислиме дека Вашингтон и Брисел утре ќе ги укинат сите санкции кон Русија и ќе дојдат …

Continue Reading

Уби 77 луѓе, тврди дека му ја ограничуваат комуникацијата со надворешниот свет-Масовниот убиец Брејвик ќе ја тужи Норвешка

Масовниот убиец Андерс Брејвик (44), кој уби 77 луѓе во 2011 година во масовно пукање на норвешкиот остров Утоја, има намера од судот во Норвешка да побара укинување на неговата изолација, но и да ја тужи таа земја за наводно ограничување на неговата комуникација со надворешниот свет. Брејвик во 2011 година прво со автомобил уби осум лица во Осло, а …

Continue Reading

Еден починат, а уште едно лице се бори за живот откако се затруле на свињарска фарма во Светиниколско

Едно лице починало, а друго е пренесено во комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје откако се затруле од хемиска материја на свињарска фарма во светиниколското село Амзабегово. Настанот во СВР-Штип е пријавен во 11.01 часот, а се случил околу 10.30 часот. На лице место починал работникот О.Т.(48), а во комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје е пренесено лицето С.Ј.(53), велат …

Continue Reading

Папата Франциско повика на забрана на сурогат мајчинството-„Тоа е сериозно нарушување на достоинството на жените и децата“

Папата Франциско повика на глобална забрана за родителство преку сурогат мајчинство, нарекувајќи ја оваа практика „жалосна“ и сериозно нарушување на достоинството на жените и децата, пренесува Ројтерс. Забелешките на папата веројатно ќе предизвикаат противење во ЛГБТ+ заедницата и групите кои ја поддржуваат, имајќи предвид дека сурогат мајчинството често го користат партнерите хомосексуалци или лезбејки кои сакаат да имаат деца, наведува …

Continue Reading

Бекенбауер беше длабоко потресен од смртта на неговиот син, пишуваат медиумите

Светскиот фудбал беше длабоко потресен од веста дека во неделата почина славниот Франц „Кајзер“ Бекенбауер, додека веста за неговата смрт беше објавена еден ден подоцна. Неговата здравствена состојба долго време не била добра. Смртта на неговиот син Штефан во 2015 година, кој своевремено беше на проба во Црвена Звезда, не можеше да ја преболи сите овие години. Штефан имаше само …

Continue Reading

Тага во светот на фудбалот: Почина Франц Бекенбауер

Франц Бекенбауер, легендарниот германски фудбалер, почина на 79-годишна возраст, а веста за неговата смрт стигна во понеделникот. Бекенбауер е роден на 11 септември 1945 година во Минхен и одбележа епоха во светскиот и германскиот фудбал. „Со најдлабока болка објавуваме дека нашиот сопруг и татко, Франц Бекенбауер, почина мирно во сон во неделата, опкружен со членовите на неговото семејство. Бараме да …

Continue Reading

Драма во Словачка: готвач ја убил својата девојка и побегнал

Готвач од Словачка е осомничен за убиство на својата девојка келнерка и се соочува со доживотна казна затвор. Полицијата ги пронашла останките на 48-годишната жртва Патриција во станот во Братислава во кој живеела со готвачот Јозеф Хануска (47). Во станот била пронајдена и кофа со нејзините црева, срце и други органи, за која властите се сомневаат дека ги исекол разлутениот …

Continue Reading

Полицијата во Старо Нагоричане го пронајде исчезнатиот кумановец

Денеска во 16.30 часот, по преземени мерки и активности, полициски службеници од СВР Куманово во селото Сув Орах, Општина Старо Нагоричане, во добра здравствена состојба го пронајдоа Ц.Д.(60) од Куманово. За него вчера во 20.00 часот неговата сопруга М.Д. пријави дека се оддалечил од домот, а дека станува збор за лице со здравствени проблеми.

Continue Reading

Опра Винфри покажа послаба фигура од кога било на доделувањето на наградите „Златен глобус“

Опра Винфри се појави на црвениот тепих на 81-то доделување на „Златните глобуси“ во Беверли Хилс, а сите беа маѓепсани од нејзината витка фигура. 69-годишната водителка заслепуваше во тесен виолетов фустан додека позираше во хотелот Беверли Хилтон. Откако ТВ ѕвездата ослабе повеќе од 20 килограми, многумина се запрашаа која е тајната на нејзината витка линија. Таа јасно нагласи дека не …

Continue Reading