Претрес во скопски Чаир, пронајден хероин, приведен дилер

Денеска полициски службеници од СВР Скопје – Единица за недозволена трговија го лишија од слобода И.С.(46) од Скопје. Имено, по добиена судска наредба од страна на полициските службеници бил извршен претрес во неговиот дом на подрачјето на Чаир, при што биле пронајдени три пакувања со кафеава прашкаста материја (хероин) во вкупна тежина од околу 14 грама, дигитална вага и поголем …

Continue Reading

Пронајдени пушка и патрони при претрес во Драчево, приведено едно лице

Полициски службеници од СВР Скопје, Единица за недозволена трговија, го лишиле од слобода З.М.(46) од Драчево, Скопје. Имено, по претходни сознанија и добиена наредба од Основен кривичен суд Скопје бил извршен претрес во неговиот дом, при што биле пронајдени и одземени една ловна пушка и 44 ловни патрони. Лицето е приведено и задржано во полициска станица и по документирање на …

Continue Reading

Пожар на Клиниката за психијатрија во Бања Лука, шестмина повредени

Шест лица се повредени во пожарот што рано утринава избувна на Клиниката за психијатрија во Бања Лука, соопшти градската полиција. Пожарот избувнал половина час по полноќ, а шестмина повредени добиле помош во Универзитетскиот клинички центар на Република Српска. Пожарникарите го локализираа пожарот, а Окружното јавно обвинителство на Бањалука нареди истрага, изјавија тамошните власти. „Во полициската управа околу 00.40 часот е …

Continue Reading

Физичките напади врз албанските професионалци, ДУИ сака да ги претстави како патриотизам, велат од Европскиот сојуз за промена

Според Европскиот сојуз за промена, физичките напади врз албанските професионалци, ДУИ сака да ги претстави како патриотизам. Ова, според нив, само ја потврдува паниката и стравот од пораз во кој се наоѓа оваа партија. „И ова не е прв пат. Претходно, на најнизок начин, со јавен линч низ порталите на Артан Груби, тие ја нападнаа претседателката на Врховниот суд, Беса …

Continue Reading

Талески: Обезбедивме поголеми плати за војниците за 100 а за полицајците за 35 проценти

Со СДСМ растат платите во сите сектори, работниците, граѓаните добиваат повеќе. Просечната плата СДСМ ја покачи на 39.000 денари, што се 630 евра, истакна Миле Талески, пратеник на СДСМ. „Со СДСМ 630 евра, со ДПМНЕ само 360 евра. Тоа е повеќе за сите. СДСМ ги покачи платите во сите сектори. За вработените во МВР СДСМ ги зголемени платите за 35 …

Continue Reading

Тројца скопјани нападнати од кучиња скитници

Вчера во 04.40 часот во Полициската станица Карпош, Д.А.(23) од Скопје пријавил дека на ул.„Женевска“ бил каснат од куче скитник. Уште еден жител на скопски Аеродром синоќа во 21.30 часот во Полициската станица Аеродром, пријавил дека бил каснат од куче скитник. Имено, С.П.(63) од Скопје пријавил дека на ул.„Владимир Комаров“ бил каснат од куче скитник. Вчера во 15.15 часот во …

Continue Reading

Баерн влезе во трката за потписот на Драгушин

Стоперот на Џенова, Раду Драгушин е еден од најбараните оваа зима, во трката за неговиот потпис се вклучи и Баерн Минхен. Оваа вест ја пренесоа романски медиуми, кои тврдат дека Баварците стапиле во контакт со неговиот менаџер и рекле дека ќе се обидат да го реализираат неговиот трансфер. Баерн се обидува да му ја расипе зделката на Тотенхем, додека Наполи …

Continue Reading

Уапсени О.Џ.(31) од Гостивар и А.А.(24) од с.Форино, гостиварско

На 07.01.2024 во 18.10 часот во Гостивар, полициски службеници од ОВР Гостивар ги лишиле од слобода О.Џ.(31) од Гостивар и А.А.(24) од с.Форино, гостиварско. Тие се сомничат дека во текот на денот од објект во изградба одзеле градежен материјал. Одземениот материјал бил пронајден и вратен на сопственикот, а по целосно документирање на случајот против лицата ќе следи соодветен поднесок.  

Continue Reading

Целосно расветлување на насилниот инцидент во просториите на М-НАВ, бараат од Платформата на граѓански организации против корупција

Платформата на граѓански организации против корупцијата бара институциите на системот, во целост да ги расветлат деталите околу насилниот инцидент во М-НАВ. „Сметаме дека сите оние кои во своето работно опкружување, особено во јавниот сектор, се залагаат и делуваат против партиски вработувања, без разлика на националната припадност при вработувањата, треба да бидат заштитени. Каков било напад по оние што се одлучиле …

Continue Reading