Тешка сообраќајна несреќа кај Чачак: Автомобил удри во дива свиња, па во автобус, загина момче

Во тешка сообраќајна несреќа на магистралниот пат Чачак – Пожега, животот го загуби осумнаесетгодишник, а повредена е 17-годишна жена и нејзината состојба е стабилна. Несреќата се случила кога возач на патнички автомобил прво удрил во дива свиња, а потоа во автобус кој доаѓал од спротивната насока. „Сè стои во место додека трае истрагата, колоните со возила се огромни, а „Реното“ …

Continue Reading

Мицкоски: Главниот наш фокус ќе биде економијата и подобрување на стандардот, ветуваме ниски даноци, инвестиции

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за порталот Прес 24 се осврнува на најголемиот проблем кој мора да се реши за воопшто да се тргне напред. Според него јасно е зошто народот сака да влеземе во ЕУ. „Не само за да бидеме дел од едно поголемо семејство, туку многу повеќе за да живее економски подобро. Најголемиот фокус и најголемата …

Continue Reading

Дамева е повторно претседател на Судски совет, Сашко Георгиев поднесе оставка

Судскиот совет  на итна седница го прифати барањето за оставка на претседателот Сашко Георгиев, а согласно пресудата на Управен суд, одлучи да ја врати на функција поранешната претседателка Весна Дамева, која беше разрешена во мај минатата година.   Заменик претседателот на Судски совет, Ханиф Зендели нагласи дека нема да се расправа по пресудата на Управниот суд, односно со самото поништување …

Continue Reading

Херл победи во Инсбрук, Кобајаши лидер на Новогодишната турнеја

Foto/ EPA Австриецот Јан Херл победи во третото натпреварување на Новогодишната турнеја. Пред домашната публика во Инсбрук Херл победи со скоковите од 134 и 127,5 метри. Херл со втората победа во кариерата се вмеша во борбата за висок пласман на крајот од турнејата Четири скокалници. По три натпреварувања, најблиску до вкупна победа е Јапонецот Рјоју Кобајаши. Со скоковите од 128,5 …

Continue Reading

59-годишен маж од скопско претепан од сопругата, употребила и тврд предмет

Во 04.20 часот во СВР Скопје, 59 – годишен маж од скопско село, пријавил дека бил физички нападнат со тврд предмет од неговата сопруга С.Т.(56). По целосно документирање на случајот ќе следува соодветен поднесок.

Continue Reading

Од заталкано зрно оштетен таван од стан во Чаир

Вчера во 22.50 часот во СВР Скопје, А.Ш.(63) од Скопје пријавил дека на подрачјето на Чаир, од заталкано зрно бил оштетен таван од стан. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Continue Reading
Приведен крадец во Кичево, вршел тешки кражби во станови и куќи

Скопјанец истепан од двајца соседи во Аеродром

Во текот на вчерашниот ден во 13.45 часот во СВР Скопје, Н.С.(37) од Скопје пријавил дека на 29.12.2023 околу 09.00 часот на подрачјето на Аеродром бил физички нападнат од неговиот сосед И.М., а на 01.01.2024 околу 18.00 часот бил физички нападнат од соседот С.М.. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Continue Reading

По 35 години, главните актери на комедијата „Близнаците“, Шварценегер и Де Вито, повторно заедно

Арнолд Шварценегер на својот инстаграм-профил објави фотографија со легендарниот Дени де Вито, а фановите што ги гледаа во филмот „Близнаци“ беа воодушевени од нивното повторно обединување. Арнолд Шварценегер позира со легендарниот актер Дени де Вито и неговата ќерка Луси де Вито, а фотографијата многумина ги потсети на комедијата „Близнаците“ од 1988 година, во која глумеа заедно. „Мојот брат! Беше фантастично …

Continue Reading

Фирмино се враќа во Премиер лигата

Роберто Фирмино не ги оправда очекувањата на шефовите на саудискиот Ал Ахли и се врати во Англија за време на новогодишните празници. Бразилецот преговара за враќање во Премиер лигата. Шефилд јунајтед е заинтересиран за поранешниот напаѓач на Ливерпул. Шефилд ќе се обиде да го ангажира 32-годишниот Бразилец до крајот на сезоната како позајмен играч, со намера на лето да преговара …

Continue Reading