Еден од авионите не добил дозвола за полетување: нови детали од истрагата за судирот на два авиони во Јапонија

Јапонските власти објавија, врз основа на транскриптот од разговорот во контролната кула, дека патничкиот авион кој вчера на аеродромот во Токио се судри со турбопропекторскиот авион на крајбрежната стража добил дозвола за слетување, но помалиот авион не добил дозвола за полетување, пренесува Ројтерс. Во сударот на два авиони на аеродромот Ханеда загинаа пет од шесте членови на екипажот на крајбрежната …

Continue Reading

Јајца – одличен избор за појадок

Една од најсоодветните и најкорисни намирници за почеток на денот, е јајцето… Тоа е одличен избор за секој кому му требаат малку повеќе протеини, а помага и при слабеење бидејќи ќе ја држи ситоста и покрај тоа што количината за јадење не е преголема. Следат неколку совети за јајцата како појадок… Омлет со зеленчук За ова јадење се потребни: – …

Continue Reading

Електро-енергетскиот систем спасен од ропство – Чебрен останува македонски, велат од Левица

Грчката компанија „Архиродон“ не ја продолжи банкарската гаранција со која требаше да потврди дека ќе продолжи со постапката за изградба на реверизибилната хидроцентрала „Чебрен“. Со ова „Чебрен“ останува да биде македонски проект. На овој начин електро енерегетскиот систем на Македонија е спасен од шестдецениското ропство кое ни го спремаше ненародната и пред сé клептоолигархиска власт на ДУИ и нивниот помал …

Continue Reading

Баклава со „Нутела“ крем

За љубителите на баклава и оние кои сакаат да пробат нешто ново, готвачите препорачуваат баклава со „Нутела“ крем. За подготвување, потребни се: 500 грама кори за баклава, 400 г. „Нутела“, 200 г. печени лешници, 200 г. стопен путер и малку масло. За шербетот, потребни се: две чаши вода, 1,5 чаша шеќер и лажичка сок од лимон. Подготовка Лешниците се печат …

Continue Reading

Како да се спаси пресолената манџа?

Секому, веројатно, му се случило барем еднаш да пресоли јадење, па тоа да мора да биде фрлено… Сепак, има неколку трикови, коишто може да го спасат оброкот. Морков, кромид или компир Ако манџата, супата, сосот или чорбата е пресолена, во садот се додава еден цел кромид, морков или излупен компир кој ќе ја собере вишокот сол. Јаболко …Според умешноста на …

Continue Reading

Препечената храна е опасна по здравјето

 Дали скарата или која било „поизгорена“ храна е опасна и нездрава – е дебата што никогаш не завршува… Некои тврдат дека таква храна е исклучително опасна по здравјето, а други не гледаат проблем во сѐ тоа. Претставничката на Европската агенција за безбедност на храна во Хрватска, д-р Јасенка Петриќ смета дека изгорените делови од храната дефинитивно треба да се избегнуваат …

Continue Reading

Брилијантно греено вино за дополнително уживање во зимската магија

Зимскиот период и ладното време се познати по големиот број на празници, семејни дружби и уживање во закуски и напитоци. Коктелите и напитоците се секогаш добредојдени за да ја надополнат празничната трпеза. Како традиционален зимски напиток се издвојува виното. Освен што е одлично како народен лек, го подобрува расположението и стоплува, тоа го прави да биде полн погодок за студените …

Continue Reading

„Очекувам дека ова ќе биде и почетокот за враќање на довербата на граѓаните во судството“: Дамева за пресудата на Управниот суд

Во 2023 година имаше непријатна состојба во Судскиот совет и јас се надевам дека 2024 година ќе биде година во која што сите членови на Судскиот совет поединечно и во состав на Судскиот совет ќе најдат начин да ја санираат таа состојба, односно да покажат дека можат да се движат по оној трасиран пат на Советот, исполнувајќи ги основните заложби, …

Continue Reading

Пекинг е во потрага по туристи, овозможува безвизна шема по проблематичната економија по пандемијата

Кина склучи договор со Тајланд за трајно откажување од визните барања за меѓусебните граѓани од март, што е последен во низата обиди на Пекинг да ги привлече странските туристи во услови на проблематична економија по години на самонаметната изолација на Ковид. Реципрочната безвизна шема, објавена од тајландскиот премиер Сретта Тависин во вторникот, доаѓа откако Тајланд во септември ги укина визите …

Continue Reading