Ембид поради новото правило може да испадне од МВП трката

Центарот на Филаделфија и актуелен МВП, Џоел Ембид, веројатно ќе испадна од МВП трката во тековнста сезона. Ембид може да биде жртва на новиот колективен договор (ЦБА) кој стапи во сила од оваа сеозна. Според новиот договор играчите мора да се појават во најмалку 65 натпревари за да се квалификуваат за различни награди во регуларниот дел од сезоната, вклучувајќи ја …

Continue Reading

Полицијата пронајде 749 пиротехнички средства во возилото на Дрин Ахмети

При преглед на патничко моторно возило „ренџ ровер“ со албански регистерски таблички, управувано од Дрин Ахмети, внукот на Али Ахмети, полицијата пронајде 749 пиротехнички средства, извести МВР. „Вечерва во 19.50 часот на улица „Самуилова“ во Скопје полициски службеници запреле патничко моторно возило „ренџ ровер“ со албански регистерски таблички, управувано од 25-годишниот Дрин Ахмети од село Зајас-Кичево и при преглед на …

Continue Reading

(Видео) Први снимки од земјотресот во Босна и Херцеговина: на некои места снема струја, се урна дел од фасада

Откако епицентарот на земјотресот беше регистриран во близина на Зеница, се појавија првите информации за материјална штета, објавија босанските медиуми. Неколку минути по земјотресот дошло до прекин на струјата во Немила. Освен во Немила, струја снемало и во некои месни заедници во самата Зеница. Исто така, поради одрон на главниот пат предизвикан од земјотресот, се случи сообраќајна несреќа во Јелина, …

Continue Reading

Ануоби во Њујорк, Берет во Торонто

НБА инсајдерот Адријан Војнаровски објави дека Њујорк Никс и Торонто Репторс договориле трејд во кој главни ѕвезди се О-Џиј Ануоби и Ар-Џеј Берет. . Ануноби игра за Торонто од 2017 година, кога беше драфтуван од Репторс. Со канадскиот тим ја освои шампионската титула во НБА. Минатата сезона ја предводеше лигата во украдени топки и беше член на избраната втора одбранбена …

Continue Reading

„Со оглед дека Ахмети е од ‘европската коалиција’, дали и пиротехничките средства кој ги шверцувал внук му Дрин се европски“, прашува ВМРО-ДПМНЕ

„Со оглед на фактот дека Али Ахмети е од ‘европската коалиција’, а вечерва милионерот Дрин Ахмети освен што ја купил Соравија, дознаваме дека шверцувал петарди“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата прашуваат „дали биле европски пиротехничките средства, од која европска земја се донесени, дали звукот што го испуштаат е европски и дали ја информирале Европската комисија за оваа нивна реформа со …

Continue Reading

Силен земјотрес ја погоди територијата на Босна и Херцеговина, почувствуван во многу градови

Територијата на Босна и Херцеговина вечерва беше погодена од силен земјотрес, кој беше почувствуван во повеќе градови. Според сведоштвата на граѓаните е почувствуван посериозен потрес, објавија босанските медиуми. #Earthquake (#zemljotres) possibly felt 16 sec ago in #Bosnia&Herzegovina. Felt it? Tell us via: 📱https://t.co/IbUfG7TFOL 🌐https://t.co/AXvOM7I4Th 🖥https://t.co/wPtMW5ND1t ⚠ Automatic crowdsourced detection, not seismically verified yet. More info soon! pic.twitter.com/NiBF1ij7vH — EMSC (@LastQuake) …

Continue Reading

(Видео) „Шумарите“ го победија Манчестер јунајтед

Нотингем форест на Боксинг деј го победија Њукасл, а ден пред Нова година го победија и Манчестер јунајтед. Во последниот натпревар одигран во саботата во Премиер лигата, „Шумарите“ славеа со 2:1. Ова е прва победа на Нотингем форест над Јунајтед на домашен терен од 1992 година. Инаку последен пат пред овој меч, „шумарите“ славеле над Јунајтед на „Олд Трафорд“ во …

Continue Reading

Избега од Северна Кореја во Кина пред 25 години, а сега ја депортираа со уште стотина сонародници

Кина неодамна протера неколку стотици бегалци назад во Северна Кореја. Меѓу нив беше и Ким Чеол-ок. Во Северна Кореја и се заканува тортура. Нејзината постара сестра Ким Кју-ли, која сега живее во Лондон, се плаши дека никогаш повеќе нема да ја види. Таа не знае што се случува со нејзината помлада сестра Ким Чеол-ок уште од октомври. Верува дека ја …

Continue Reading

Русија тврди дека Украинците го гаѓале Белгород со касетни бомби и бара состанок на ОН

Руските власти објавија дека 14 лица, меѓу кои две деца, загинале во неселективни украински напади, а Украинците користеле касетни бомби за време на нападот на Белгород. За време на нападот на Белгород, Киев користел проектили со касетни бомби, соопшти денеска руското Министерство за одбрана, нарекувајќи го нападот „злосторство“. Според конвенцијата на ОН од 2008 година, касетната муниција е забранета во …

Continue Reading