Пулишиќ херој на Милан, Салернитана победи во Верона

Вечерва се одиграа уште два натпревари од 18. коло во Серија А. Милан на „Сан Сиро“ го совлада Сасуоло со 1:0, додека Салернитана со истиот резултат победи во Верона. Милан ја имаше иницијативата во првото полувреме, но само еден од 11-те удари во тој дел беше кон противничкиот гол. Вториот дел од натпреварот беше многу порамноправен, до самиот финиш. Клучниот …

Continue Reading

Повторно примени нестручни кадри во Контрола на летање, раководителите си поднесоа оставки

Селекцијата на кандидати по огласот на М-НАВ за инженери во Контролата на летање пропаднала откако кандидатите избрани на контраверзните огласи се ги решавале тестовите за селекција бидејќи не ги знаеле одговорите. Но, и покрај тоа овие кандидати веќе биле примени на работа. Поради тоа, синоќа оставки на раководните инструкторски места си поднеле сите инженери од кои зависи безбедноста на авиосообраќајот, …

Continue Reading

Баи се врати во Виљареал

Фудбалерот од Брегот на Слоновата коска, Ерик Баи потпиша договор со Виљареал до јуни 2025 година, соопшти шпанскиот клуб. Баи, пред две недели стана слободен играч, откако доби отказ во Бешикташ. Баи се врати во Виљареал на инсистирање на тренерот на тимот на Марселино. 29-годишниот фудбалер беше член на „жолтата подморница“ од јануари 2015 година до летото 2016 година, кога …

Continue Reading

АИПС: Новак Ѓоковиќ и Симон Бајлс најдобри во светот

Меѓународната асоцијација на спортски новинари (AIИПС) традиционално на крајот на годината ги прогласи најдобрите спортисти во светот. Лауреати за 2023 година се Новак Ѓоковиќ во машка и Симон Бајлс во женска конкуренција. Пред неколку дена за најдобри во светот Ѓоковиќ и Бајлс ги прогласи и влијателниот француски спортски весник „Лекип“. Во гласањето учествувале 405 новинари од 107 земји. Ѓоковиќ беше …

Continue Reading

(Видео) Сити немаше проблеми со Шефилд, Вила се изнамачи со Барнли

Во сабота од 16 часот во ударниот термин се одиграа четири натпревари од 20. коло во Премиер лигата. Очекувана победа оствари шампионот Манчестер сити против фенерџијата од Шефилд. Победи остварија и фудбалерите на Астон Вила, Вулверхемптон и Кристал Палас. Во Манчестер, Сити пред почетокот на мечот со Шефилд јунајтед се направија пофалија со сите пет трофеи кои ги освоија оваа …

Continue Reading

Тасевски: Најважно е гинекологот да биде Албанец, не е толку важно дали на време ќе ви дијагностицира рак на матка

Најважно е гинекологот да биде Албанец, не е толку важно дали на време ќе ви дијагностицира рак на матка. Еден органи и вадел на родилка, а требал само гинеколошки преглед да и прави. Судија си правел пиши бриши на оцените од високо рангираниот универзитет во Тетово. И така… Во Камено време имало повеќе ред и морал Може подобро да се …

Continue Reading

Пехчевски ќе го чека лекот „трикафта“ со семејството, по половина месец поминат в болница

Неколкумина пациенти со цистична фиброза минатата недела ги почнаа последните подготовки и прегледи неопходни за да почнат да ја примаат терапијата со лекот „трикафта“. Директорката на ЈЗУ Клиника за детски болести, Стојка Нацева-Фуштиќ, рече дека почнала реализацијата на планот по кој на секои десет дена по седуммина нови пациенти ќе ја добиваат терапијата. Меѓу нив е и Игор Пехчевски кој цела година …

Continue Reading

Синот го убил таткото оти сакал да ја префрли куќата на 40 години помладиот дечко – ужасен злостор во Темерин

Грегор Н.(36) од Темерин е уапсен под сомнение дека на католички Божиќ со секира во нивниот двор го убил својот татко М.Н.(76). Мештаните тврдат дека Грегор го убил затоа што татко му сакал да ја префрли нивната куќа на 40 години помладиот дечко. Страшнота злосторство се случило во вторникот наутро во дворот на семејната куќа на улицата Раднота Миклош во …

Continue Reading

(Видео) Селтик победи во 438. „Олд Фирм“

Фудбалерите на Селтик го совладаа тимот на Ренџерс со резултат 2:1 во 438. изадние на „Олд Фирм“. Мечот на „Селтик парк“, покрај трите гола го обележаа и картоните, главниотсудија подел 10 жолти и еден црвен. „Келтите“ поведоа во 25. минута кога по корнер од десната страна, Пауло Бернардо шутираше прецизно од десетина метри и ја затресе мрежата на „полицајците“. Вториот …

Continue Reading