Грчева: Македонија гласала против. Ниту воздржано, туку против

  Во OOН помина резолуција за осуда на фашизмот. Ја изгласале 115 земји. Им честитам. Македонија гласала против. Ниту воздржано, туку против, во купот земји кои имале директна или индиректна врска со фашизмот. И со нео-фашизмот. И со нивните вазали, гнаси. Не ви е јасно каде тераме?

Continue Reading

Д-р Лазаров: Зарем 40тина бебиња кои ги има на ГАК моментално и во секое време,од сите националности, не заслужуваат најквалитетен персонал можно?

Ако имате грам здрав разум и визија за идината, наша и на идни генерации, никаков балансер нема да се применува во терциерно здравство туку ќе зацементираме конечно еден единствен критериум а тоа се ВИСОКИ квалификации и ништо друго. Првиот катастрофален настан за здравството беше партизација, од што системот е скоро мртов и народ страда секојдневно, ако дозволиме на најсензитивни клиники …

Continue Reading

Проф. Андовска: Во целава ситуација со “правичната застапеност”, најмногу ме мачи ова

Во целава ситуација со “правичната застапеност”, најмногу ме мачи ова: Како не се навредени тие, што се бираат според етничка припадност, наместо според квалитет? Јас би била ужасно навредена и ќе сметам дека не сум соодветно или доволно ценета, ако за некоја работа ме изберат не зашто сум најдобра, туку зашто сум Македонка. На пример. Или зашто сум женско. Или …

Continue Reading

Обвинителен акт и проширување на истражна постапка за уште шест лица во предметот „Исар“

По неколку месечна истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен акт против единаесет лица. Според опишаните дејствија во диспозитивот на обвинението на обвинетите им се става на товар дека сториле кривично дело Организирање на група и поттикнување на извршување на делата трговија со луѓе, трговија …

Continue Reading

Јанчев: И сите овие игранки кога активно се практикуваа доведоа до неколку војни и поделби на Македонија

Грција, Србија и Бугарија во текот на 19 век на територија на Македонија имаа развиено силна пропаганда. Купишта пари се истурени со цел преку црквата, црковните училишта, стипендии итн. да создадат Грци, Бугари и Срби во Македонија, а воедно со тоа и да ги убедат големите сили дека имаат право на цела или дел од територијата на Македонија. Крајната цел …

Continue Reading

(Видео) Спасовски: Со улогата на Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје, главниот град денес е побезбеден од порано

Денеска, во седиштето на Единицата за интервентна полиција во Полицискиот центар Ѓорче Петров се одржа Свечена церемонија по повод 4 години од формирањето на Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје, на која свои обраќања имаа министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и началникот на Единицата за интервентна полиција Дејан Несторовски, во присуство на раководството на МВР и соработниците на …

Continue Reading

Годишен хороскоп за 2024 година – воздушни знаци: што ги очекува Близнаците, Вагите и Водолиите?

На Близнаците, Вагата и Водолијата им е доделен зодијачкиот елемент воздух. Ги сметаме за идеалисти, оние што често ги оставаат емоциите зад разумот. Близнаците се сметаат за најпроменливиот и најразигран знак на зодијакот, големи мислители без корен. Вагите се оние што постојано бараат правда за општеството, а Водолиите се бунтовници и идеалисти. Дали е навистина така? Воздушните знаци се мислители, …

Continue Reading

Шалтерите за издавање готови документи во МРТВ ќе работат и во сабота

Министерството за внатрешни работи известува дека во сабота, на 30 декември, ќе работат шалтерите за издавање на готови документи во објектот во МРТВ. Работното време е од 08 до 16 часот.

Continue Reading

Ракометарите ја победија Црна Гора

Foto/ macedoniahandball.com.mk Ракометната репрезентација на Македонија во контролен натпревар ја победи Црна Гора со 39:37. Натпреварот се одигра во Стара Пазова, а според договорот по завршувањето на мечот, ракометарите одиграа уште едно полувреме. Македонските репрезентативци на овој начин ја завршија првата фаза од подготвките. Тие утре се враќаат во Македонија, од селекторот ќе добијат два слободни дена, а на 2 …

Continue Reading