Новогодишен караван во Кисела вода: Концерти, Дедо Мраз и пакетчиња за сите 3000 дечиња во публиката

Бескрајна среќа на лицата на илјадници дечиња се читаше денес во паркот во Расадник. Новогодишниот караван кој во изминатите денови патуваше низ сите населби и населени места во општина Кисела Вода, пристигна на својата финална дестинација. Дедо Мраз во кочија придружуван од распеан детски оркестар се придружи на големиот број на музичките ѕвезди и изведувачи. Големиот хепенинг организиран од Општина …

Continue Reading

(Видео) Проектил погоди облакодер во Киев

На социјалните мрежи се појави видео од експлозија во станбен облакодер во Киев. На видеото се гледа како проектилот удира во зградата и како се создава огромна експлозија и голем облак од чад. Во денешниот огромен руски напад врз неколку украински градови загинаа најмалку 28 лица, а повеќе од 140 беа повредени. Само во Киев загинаа пет лица, а 30 …

Continue Reading

ЦУК: По сообраќана незгода на територија на Грција тамошните повредени помош добиле преку Струмичкиот 112

Операторите од Струмица на Единствениот број 112 во ЦУК им помогна на повредените лица од сообрќајна несреќа меѓу две моторни возила на територија на Република Грција, за да добијат Итна медицинска помош и да бидат медицински згрижени, а и да биде известена тамошната полиција. „Конкретно, сообраќајната несреќа се случила, во период малку пред 13.00 часот, во близина на првата патарина …

Continue Reading

Русија изведе уште еден кукавички напад врз Украина, вели Борел

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел оцени дека Русија ноќеска извела „уште еден кукавички напад“. „Во текот на ноќта, Русија изврши еден од најголемите напади од почетокот на нејзината инвазија врз Украина, против градови и населението. Тоа беше уште едно кукавичко и неселективно гаѓање училишта, метро станици и болници, што резултираше со смрт на најмалку 16 лица како и одреден …

Continue Reading

Пожар во гаража од куќа во Битола, сопственикот почина

Вчера околу 06.00 часот во СВР Битола било пријавено дека на ул„Стрежево“ во населба Горно Оризари настанал пожар во гаража од куќа, сопственост на Б.Ц.(75) од Битола. Во пожарот, од здобиените повреди починал сопственикот Б.Ц., а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош Битола, додека неговата сопруга М.Ц. била пренесена во Општа болница Битола каде било констатирано труење со јаглерод …

Continue Reading
Приведен крадец во Кичево, вршел тешки кражби во станови и куќи

Тешко повредена жена во Кочани, била турната од паркирано возило

Вчера во 11.50 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека на ул.„Стево Теодосиевски“ во Кочани, А.Н. (24) од Кочани отворајќи ја вратата од своето паркирано патничко моторно возило „фолксваген пасат“, ја турнал М.М.(73) од Кочани. М.М. се здобила со тешки телесни повреди констатирани во Општата болница Кочани. Извршен бил увид од увидна екипа од Полициската станица Кочани.

Continue Reading

Лице од Драчево си ја претепало сопругата, полицијата го уапси

Вчера во 18.50 часот на подрачјето на Драчево, полициски службеници од Полициската станица Драчево го лишиле од слобода М.Т.(39) од Скопје. Тој се сомничи дека на 27.12.2023 физички ја нападнал својата 34 – годишна партнерка. По целосно документирање на случајот, ќе следува соодветен поднесок.

Continue Reading

Разрешен е секретарот на град Скопје Глигоров, на оваа позиција е назначена Наталија Митовска

Денес е разрешен секретарот на град Скопје, г-дин Зоран Глигоров. За нов секретар на град Скопје ќе биде назначена Наталија Митовска. Митовска била носител на високи раководни функции во Владата на Р.Македонија. Од 1998 година работи како советник на потпретседателот на Владата, а од 2000 до 2002 била помошник министер за внатрешни работи задолжен за меѓународна соработка и европски интеграции. …

Continue Reading

Ајверсон: Брајант и Џордан се најдобри во историјата, Леброн е зад нив

Поранешниот МВП во НБА, Ален Ајверсон изјави дека според него Мајкл Џордан и Коби Брајант се пред сите во историјата на кошарката. Ајверсон гостуваше кај новинарката Рејчел Николс, која го потсети на една анегдота од периодот кога тој активно играше во лигата, односно со опсесијата на Брајант како може најдбро да го чува. Една вечер Ајверсон во дресот на Филалделфија, …

Continue Reading