Ајверсон: Брајант и Џордан се најдобри во историјата, Леброн е зад нив

Ајверсон-Брајант-и-Џордан-се-најдобри-во-историјата-Леброн-е.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот МВП во НБА, Ален Ајверсон изјави дека според него Мајкл Џордан и Коби Брајант се пред сите во историјата на кошарката.

Ајверсон гостуваше кај новинарката Рејчел Николс, која го потсети на една анегдота од периодот кога тој активно играше во лигата, односно со опсесијата на Брајант како може најдбро да го чува.

Една вечер Ајверсон во дресот на Филалделфија, против Лејкерси на Брајант постигна 35 поени. Коби полудел по натпреварот, во хотелската соба го скршил телевизорот, фрлал столици и друг мебел, а потоа целосно се посветил на гледање на снимките на Ајверсон за да д може полесно да го чува.

„Никогаш не сум видел играч кој е посветен на постигнување цели и изавршување задачи како што беше Коби Брајант. Затоа секогаш велам дека Мајкл Џордан и тој се над сите во кошарката. Леброн е дефинитивно зад нив”, изјави Ајверсон.

Во 2001 година, Ајверсон беше прогласен за МВП на регулерниот дел од сезоната и таа сезона ја предводеше Филаделфија до финалето на НБА, каде што славеа ЛА Лејкерс на Брајант.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK