Годишен хороскоп за 2024 година – огнени знаци: што ги чека Овенот, Лавот и Стрелецот?

Огнените знаци Овен, Лав и Стрелец се познати по својот силен темперамент и бескомпромисни ставови. Огнени знаци, што ви предвидува годишниот хороскоп за 2024 година? Во астрологијата целиот хороскопски круг е поделен на четири елементи: оган, вода, воздух и земја. Овие елементи значително влијаат на личноста родена во еден хороскопски знак, а можеби најпознати од сите се огнените знаци на …

Continue Reading

Бебе спасено од урнатините на куќа во Газа, мајката и сестрата се убиени

Бебе е спасено од урнатините на куќа по израелскиот напад на градот Рафа, во Појасот Газа, и е згрижено во болница. Мајката и сестрата на девојчето загинаа во нападот на куќата на семејството Абу Едван, каде покрај нив се засолниле и многу други раселени за да се заштитат од нападот на израелските сили, додека нејзиниот татко и брат Хамед преживеале. …

Continue Reading

Нов кикс на Наполи, Фиорентина во финишот го скрши Торино

Foto/ EPA Вечерва од 18:30 часот се одиграа два натпревари од 18.коло во италијанската Серија А. Фудбалерите на Наполи ремизираа 0:0 на домашен терен со екипата на Монца, a Фиорентина во финишот го скрши отпорот на Торино (1:0). Актуелниот шампион на Италија ја продолжи серијата натпревари без победа, па по поразот од Фросиноне и Рома, одигра нерешено со тимот од …

Continue Reading

Нов случај на фемицид во Велика Горица, маж ги убил сопругата и мајката

Хрватската полиција соопшти дека утрово маж ги убил мајка си и сопругата во Велика Горица, кај Загреб, а потоа се самоубил. Злосторството се случило околу 10 часот кога маж со оружје во семејната куќа ја убил мајка си, а потоа во блиската цвеќара ја убил сопругата, која побегнала таму барајќи помош. Откако ја застрелал сопругата побегнал и се заклучил во …

Continue Reading

Столтенберг: НАТО будно ја следи ситуацијата во Полска

НАТО ја следи ситуацијата во Полска по извештаите дека руска ракета можеби навлегла во воздушниот простор на земјата-членка на Алијансата, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, на социјалната мрежа Х, цитиран од британските медиуми. „Разговарав со (полскиот) претседател Анджеј Дуда за ракетниот инцидент во Полска. НАТО останува солидарен со нашиот ценет сојузник, ја следи ситуацијата и ќе одржува контакт …

Continue Reading

Велингер победи во Оберстдорф, Гранеруд остана без шанси да ја одбрани титулата

Foto/ EPA Германецот Андреас Велингер победи на првата станица на 72. издание на Новогодишната турнеја. Пред домашната поблика во Оберстдорф, Велингер победи пред Рјоју Кобајаши и тефан Крафт. Велингер беше најдобар во квалификациите и добрата форма ја потврди и самиот натпревар. ПОбеди со скоовите од 139,5 и 128 метри. Освои 309,3 поени, три повеќе од Кобајаши кој имаше скокови од …

Continue Reading

Скандал во Ријад: Натпреварот Фенербахче-Галатасарај нема да се игра

Турските новинари кои се наоѓаат во Саудиска Арабија на стадионот во Ријад објавија дека натпреварот од Суперкупот меѓу Фенербахче и Галатасарај е одложен. Натпреварот меѓу Фенербахче и Галатасарај требаше да се одигра на стадионот Ал Наср со почеток во 18:45 часот. Турските новинари присутни на стадионот објавија дека натпреварот е откажан и дека ќе се игра на друго место, сега …

Continue Reading

Тренчевска ги остави пензионерите за Нова Година без пензии, велат од Левица

Новата година е на прагот, но за жал пензионерите нема да можат да му се израдуваат на празникот, од проста причина што ќе останат без пензии, велат од Левица. „Досега, скоро секогаш МТСП за Нова година предпразнично, предвреме ги исплаќаше декемвриските пензии, но оваа година тоа не е случај и пензионерите ќе ги добијат своите пензии дури на 2ри, а …

Continue Reading

Годишен хороскоп за 2024 година – водни знаци: што ги чека Ракот, Шкорпијата и Рибите

Водните знаци Ракот, Шкорпијата и Рибите се познати како најемотивните луѓе во зодијакот, а годишниот хороскоп за 2024 година им предвидува бурна година. Годината што ќе ја дочекаме во недела навечер ќе биде обележана со важни планетарни аспекти, кои ќе ги разбудат емоциите, особено кај водните знаци. Драги Ракови, Шкорпии и Риби, подгответе се – 2024 година ќе биде многу …

Continue Reading