Џорџ Клуни за Бред Пит: Добро момче, но не изгледа добро во последно време

Бред Пит денеска наполни 60 години, а еден од неговите добри пријатели, актерот Џорџ Клуни, еднаш се пошегува на негова сметка. Имено, Пит и Клуни заедно го продуцираат филмот Wolves, кој треба да излезе в година, а ова е првпат по 15 години, повторно да се заедно на филмски сет и добро да се забавуваат. Клуни во интервју за ExtraTV …

Continue Reading

Андоновска од ГРОМ: Собранието да ја достави дипломата на пратеникот Јаревски

Политичката партија ГРОМ денеска преку својата потпретседателка и советничка во општина Карпош Добрила Андоновска од Собранието на Македонија побара информации од јавен карактер поврзани со образованието на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ од Карпош, Тони Јаревски. „Ова го бараме од причина што кај одреден број граѓани што не гласаат, постои основано сомнение за невалидни дипломи за стекнато факултетско образование. Ценам дека без …

Continue Reading

Мегавин на Државна лотарија ја додели премијата од својата прва наградна игра

На www.megawin.mk во тек е „ПРАЗНИЧНО ДАРУВАЊЕ“ и наскоро ново изненадување  − Со радост споделуваме дека вчера во рамките нашата најнова ТВ емисија СЕДМО НЕБО, на Канал 5, ја доделивме премијата  од наградната игра „Биди ин, регистрирај се на Мегавин“. Наградната игра траеше до 29 ноември, а наградите од богатиот награден фонд се извлекуваа во живо на сцената на мега …

Continue Reading

(Видео) Николоски: По изјавата на Марија Габриел е јасно дека дури и да се смени Уставот, Македонија може да добие повторно бугарско вето

„Би почнал со нешто што мене најмногу ме загрижи од истражувањето, го читав и пред да дојдам тука, а беше искажано и пред 15-20 минути. Тоа е дека младите, онаа генерација од 18-24 години се најмногу евроскептични и да бидам ироничен ги разбирам веројатно се како генерација по паметни од нашата генерација. Јас тука гледам пријатели, луѓе кои ги познавам …

Continue Reading

(Видео) Спасовски и Лаанеметс од Талин: Заедно да ја направиме Европа побезбедна за нашите граѓани

Денеска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски предводи делегација од МВР во работна посета на Талин, Естонија, каде што оствари билатерална средба со својот естонски колега, министерот за внатрешни работи на Естонија, Лаури Лаанеметс. Истакнувајќи годинава Република Северна Македонија одбележа 28 години од започнувањето на дипломатски односи со Република Естонија, Спасовски на средбата ги оцени политичките односи меѓу двете земји …

Continue Reading

Шекеринска, Маричиќ, Ковачевски: Успешниот скрининг потврдува дека имаме капацитет за брза европска интеграција, уставните измени единствена пречка за тоа

Денеска, се одржа настан во рамки на проектот „Ревидиран процес на проширување на Европската Унија: Нов геополитички контекст, нови можности, исти ризици“ во Галеријата на Даут Пашин Амам, организиран од Фондацијата Фридрих Еберт – канцеларија Скопје и ПолитикУм – Институт за одржливи и иновативни политики. Директорот на Фондацијата Фридрих Еберт во Северна Македонија Петер Хурелбринк во своето воведно излагање истакна …

Continue Reading

Вечерва почнува да се емитува хит серијата „Преспав“ со нова 7 сезона

Најпопуларната македонска серија „Преспав“ започнува да се емитува од денес (понеделник) на првиот канал на Македонската Радио телевизија во 20:15 часот. Оваа сезона има 12 епизоди кои ќе се емитуваат во понеделник, среда и петок, додека репризните изданија ќе бидат следниот ден во 15:15 часот и во недела од 14:15 часот. Во новата сезона на „Преспав“, пансионот го наоѓаме среде …

Continue Reading

Во Тетово одземени над 3000 пиротехнички средства, приведен тетовец

Полициски службеници на СВР Тетово денеска околу 15 часот, на градскиот плоштад во Тетово, го лишиле од слобода 54-годишниот тетовец Ф.А. затоа што кај него биле пронајдени и одземени над 3000 парчиња разновидни пиротехнички средства. Тој е задржан во Полициската станица Тетово за целосно расчистување и документирање на случајот, по што ќе биде изготвен соодветен поднесок по член 396 од …

Continue Reading

Османи: Како претседавачи со А5 ги поставивме основите за нов Стратешки концепт на Повелбата

Во рамки на претседавањето на Северна Македонија со САД – Јадранската Повелба, во Скопје се одржа завршниот состанок на Партнерската комисија на САД-Јадранската повелба (А5), со кој се заокружува нашето овогодишно претседавање со иницијативата. Во фокус на дискусиите беа достигнувањата и иднината на Повелбата како и актуелните состојби во Западен Балкан. „Изготвивме и усогласивме документ за ‘Нов политички пристап на …

Continue Reading