Министерство за здравство во Газа: Израел погоди неколку згради, при што загинаа најмалку 110 луѓе

Најмалку 110 луѓе загинаа во израелските воздушни напади врз Џабалија, на северот од Појасот Газа, соопшти денеска Министерството за здравство на Хамас, со што бројот на загинатите од почетокот на војната се искачи на 19.453, според новите податоци, пренесуваат светските агенции. Во Џабалија, каде што се наоѓа голем бегалски камп, беа погодени неколку станбени згради, изјави портпаролот на Министерството, додавајќи …

Continue Reading

(Видео) Израел изврши воздушен напад врз гробишта, за време на погреб на борец на Хезболах

Погребот на борец на Хезболах убиен во борбите долж израелско-либанската граница беше прекинат во понеделникот со израелски воздушен напад врз гробишта во јужниот либански град Ајта Ал Шааб. Инцидентот се случи непосредно пред пристигнувањето на француската министерка за надворешни работи Кетрин Колона во Бејрут, во обид на Франција и Соединетите Американски Држави да го вратат мирот долж границата. Watch | …

Continue Reading

Светлана Бојковиќ: Изборите во Белград се украдени, ќе го продолжиме она што го започнавме

Светлана Цеца Бојковиќ, позната актерка и една од иницијаторите на ПроГлас, за српски Данас вели дека смета дека изборите во Белград се украдени, а можеби се и на републичко ниво. „Вчера следевме се што се случуваше во врска со изборите и не можам да кажам дека не беше неочекувано, само не знаевме дека ќе биде во толкава мера. Верувам дека …

Continue Reading

Папата одобри давање благослов на истополови парови, освен во еден случај

Папата Франциско официјално ги овласти свештениците да им даваат благослов на истополовите парови, инсистирајќи на тоа дека луѓето кои бараат Божја љубов и милост не треба да бидат подложени на „исцрпна морална анализа“, пишува АП. Ватикан денеска објави, со историска одлука одобрена од папата Франциско, дека римокатоличките свештеници ќе можат да вршат обреди на благослов за истополовите парови, под услов …

Continue Reading

Се урна училиште во Романија, едно лице загина: жртвата е извлечена од под урнатините

Едно лице, кое денеска беше затрупано под урнатините на училиште во Романија, почина. Како што пишува Либертатеа, ова е четвртиот и последен човек кој останал заробен под урнатините, а и покрај сите напори на итната помош да ја спасат, жртвата сепак им подлегнала на повредите. Се работи за средношколскиот интернат „Тамаси Арон“ во Одорхеул Секујеску, област Харгита кој ненадејно се …

Continue Reading

Почина актерот Џејмс Мекафри

Актерот Џејмс Мекафри почина на 65-годишна возраст. На Мекафри му бил дијагностициран тумор на коскената срцевина, за кој се верува дека е причина за смртта. Тажната вест во јавноста ја соопшти неговиот соработник и претставник за медиумите. – Еден од штитениците на Дик Волф, Мекафри имаше успешна триесет и петгодишна кариера во телевизијата и филмот. Обучуван во Actor’s Studio, тој …

Continue Reading

(Видео) Немири во Белград, опозициските лидери започнуваат штрајк со глад

Предвремените избори во Србија во неделата беа обележани со доминација на претседателот Александар Вучиќ во кампањата, што заедно со нелојалната конкуренција, пристрасните медиуми и бројните нерегуларности придонесе за нерамномерни изборни услови, оценија во понеделник меѓународните набљудувачи. Владејачката Српска напредна партија (СНС), од чие раководство Вучиќ формално се повлече во мај оваа година, освои 46,3 отсто од гласовите, што ќе и …

Continue Reading

Владата утврди текст на Дополнет Предлог Буџет 2024 година

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница утврди текст на Дополнет Предлог Буџет на Република Северна Македонија за 2024 година. Дополнетиот Предлог Буџет, предложен од Министерството за финансии, претставува нов интегрален текст, во којшто Владата, на предлог на Министерството за финансии, ги вгради прифатените амандмани, по расправите во надлежните комисии во Собранието на Република Северна Македонија, а се направени …

Continue Reading

Манчестер Сити казнет

Англискиот фудбалски клуб Манчестер Сити е казнет со 120.000 фунти поради протестите на своите играчи против судиските одлуки на натпреварот од Премиер лигата против Тотенхем. Фудбалерите на Сити го опколија судијата Хупер откако тој не дозволи предност при напад на тимот од Манчестер. Фудбалскиот сојуз на Англија соопшти дека Сити прифатил дека не успеал да обезбеди неговите играчи „да не …

Continue Reading