Уредничката на омилениот весник на Путин пронајдена мртва

Телото на 35-годишната Ана Царева, заменик-главен уредник на пропутинскиот весник Комсомолскаја Правда, го пронашол нејзиниот татко во нејзиниот стан во центарот на Москва. Царева беше пронајдена мртва една година откако главниот уредник на весникот, Владимир Сунгоркин, почина под сомнителни околности. Anna Tsareva, 35, the deputy editor-in-chief of Komsomolskaya Pravda, described as Putin’s ‘favorite propagandist newspaper,’ has been found dead at …

Continue Reading

Тренчевска во Велес: Грижите на најранливите граѓани се и наши грижи

Кога со другарот Битиќи и претседателот Ковачевски ги кроевме овие мерки, јас секогаш настојував поголемиот дел од парите да бидат за највозрасните. Оние кои ни ја обезбедиле иднината, непрестајно работеле и се грижеле за нас! И се согласивме издвоивме 35.799.919 евра кои ќе ги поделиме на пензионерите во наредните 5 месеци. Јас и другарот Марко денес дојдовме лично да ве …

Continue Reading

(Видео) Каролина со нова песна и спот – „Дај на сунце“

„Дај на сунце“ е новата песна на Каролина Гочева, проследена со видео спот. Позади песната стои Дино Мухаремовиќ, автор на неколку легендарни песни, како „Додирни ме случајно“ од Масимо Савиќ, додека аранжманот е на Дино Шукало, гитарист во бендот на Дино Мерлин и познат сараевски студиски музичар, аранжер и композитор. Песната е снимена во Сараево, во неговото студиото Модра Ријека …

Continue Reading

Чувал маж и девојка како робови во Србијa, им ја земал социјалната помош, обвинет 34-годишник

34-годишен маж од Србија е обвинет дека од втората половина на 2021 година до 17 ноември 2022 година во Николинци како робови држел 52-годишен маж и 25-годишна девојка и им ја земал социјална помош. Вишото јавно обвинителство Панчево поднесе обвинителен акт против 34-годишникот поради сомнение дека во наведениот период врбувал и држел маж и жена злоупотребувајќи ги нивните тешки материјални …

Continue Reading

Жена го обвини Трамп за силување и клевета, Судот одлучи: Не може да се повика на имунитетот

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп не може да се повика на претседателски имунитет кога е тужен за клевета од колумнистката и писателка Е.Џин Керол, која го обвини за силување, пресуди денеска американскиот Апелационен суд, што е уште еден неуспех за него во судскиот спор што го започна Керол. Адвокатите на Трамп најавија дека ќе се жалат до Врховниот суд. Американскиот …

Continue Reading

Фрлена бомба во ресторан во Белград, сопственичката е снаа на шверцер на хероин

Рано утринава пред шест часот бомба била фрлена на излог од ресторан во Белград во сопственост на Н.М., снаа на познатиот српски дилер на хероин Винко Ракоњец. Минатото лето Специјалниот суд го осуди Ракоњец на 12 години затвор за трговија со хероин на територијата на Србија, Словенија, Холандија, Турција и Доминиканската Република. Како што објави Блиц, постои сомневање дека фрлањето …

Continue Reading

Брнабиќ во Брисел: Србија не може да воведе санкции кон Русија затоа што нејзините граѓани не го сакаат тоа

Премиерката Ана Брнабиќ изјави денеска во Брисел дека Србија не може да воведе санкции кон Русија затоа што нејзините граѓани, кои своевремено ги чувствувале ефектите што ги произведуваат, не го сакаат тоа. Брнабиќ рече дека Србија целосно се согласува со декларацијата на ЕУ за вредноста на Унија, но дека не може да воведе санкции кон Русија поради војната во Украина. …

Continue Reading

Уапсен маж од Скопје, го истепал својот брат

Денеска во 04.30 часот во село Марино-скопско, полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода 38-годишниот А.Т. од Скопје поради тоа што на 12.12.2023 околу 17.00 часот во домот со тврд предмет физички го нападнал неговиот брат, 35-годишниот Д.Т. од Скопје, извести МВР. По целосно документирање на случајот ќе следи соодветен поднесок.

Continue Reading

Габриела Новевска со прв самостоен албум “Те кажувајет, Илино моме”

На 11.12.2023 се случи промоцијата на мојот прв самостоен албум “Те кажувајет, Илино моме”. Сакам да упатам посебна благодарност до Министерство за култура / Ministria e Kulturës, што овој проект беше поддржан и одобрен како проект од национален интерес, од областа на фолклорот за 2023 година. Благодарност и до: * Aleksandar Jovevski , кој ги изработи аранжманите за сите 8 …

Continue Reading