Чувал маж и девојка како робови во Србијa, им ја земал социјалната помош, обвинет 34-годишник

Чувал-маж-и-девојка-како-робови-во-Србијa-им-ја.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK34-годишен маж од Србија е обвинет дека од втората половина на 2021 година до 17 ноември 2022 година во Николинци како робови држел 52-годишен маж и 25-годишна девојка и им ја земал социјална помош.

Вишото јавно обвинителство Панчево поднесе обвинителен акт против 34-годишникот поради сомнение дека во наведениот период врбувал и држел маж и жена злоупотребувајќи ги нивните тешки материјални и лични околности, јавува Нова.рс.

„Пријавениот се товари дека горенаведените дејствија ги презел со цел да ја искористува нивната секојдневна работа во домаќинството на 34-годишникот со цел оштетените да ги платат непостоечките долгови што им ги наложил пријавениот, во кои начинот на кој воспоставил однос сличен на ропството“.

Овој однос, според оштетените, го одржувал со употреба на сила и закани, а земајќи и пари од социјалната помош, извести Вишото јавно обвинителство.

Мажот е обвинет дека сторил две кривични дела трговија со луѓе за кои е пропишана затворска казна од три до 12 години, пишува Нова.рс.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK