Познати се сите осминафиналисти во ЛШ

Foto/ EPA Познати се сите учесници во осминафиналето во Лигата на шампионите, како и екипите продолжуваат во Лига Европа. Ждрепката за осминафиналето ќе се одржи во понеделник на 18 декември во 12:00 часот. Во групната фаза немаше премногу изненадувања, но дефинитивно имаше драма, особено во последното коло. Најпознатото име кое го заврши натпреварувањето е Манчестер јунајтед, а шпанските клубови имаа …

Continue Reading

Една од најсмртоносните операции од почетокот на војната, Израелците упаднаа во крвава замка

Двајца високи израелски команданти и уште седум други војници беа убиени од Хамас во заседа на периферијата на градот Газа, каде што во последните денови имаше интензивни борби во урбаната област. Инцидентот се случи во време кога се стравува од натамошна ескалација на хуманитарната криза во Газа поради обилните дождови во регионот. Потполковник Томер Гринберг, командант во бригадата Голани, која …

Continue Reading

Папата Франциско: Ја прекинувам традицијата, нема да ме закопаат во Ватикан

Папата Франциско потврди дека „веќе ја подготвил“ својата гробница во римска базилика, што е уште еден доказ за неговата желба да ја прекине долгогодишната традиција на Ватикан. Франциско, кој на 17 декември ќе наполни 87 години, изјави за мексиканската телевизија Н+ дека ќе биде погребан во базиликата Санта Марија Маџоре во римскиот кварт Ескилино, каде што оди да се моли …

Continue Reading

Лавров: Обидите на Западот да ја изолира Русија целосно пропаднаа

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека обидите на Западот да ја изолира Русија целосно пропаднале бидејќи, како што вели, претседателот Владимир Путин има голем број различни странски партнери. Лавров денеска одржа говор во Советот на Федерацијата, што е горниот дом на рускиот парламент, пренесува руската државна новинска агенција ТАСС. „Политиката насочена кон изолација на Русија не успеа. …

Continue Reading

Кадиров: Мојот син направи вистинска работа што го претепа затвореникот, но требаше да го убие

Чеченскиот водач Рамзан Кадиров изјави дека неговиот син ја направил вистинската работа со тоа што претепал беспомошен човек во полициски притвор, но дека требало да оди до крај и да го убие. Сојузникот на Путин ја кажа горенаведената забелешка на денешната прес-конференција, пренесува Дејли Бист. Тој призна дека и самиот бил изненаден што неговиот 16-годишен син Адам не бил кривично …

Continue Reading

Македонија2025 со силна поддршка на развојот – поддржани над 55 компании и околу 500 млади лица

–  Јакнење на конкурентноста, поттикнување на силен економски развој и реформи, зајакнување на приватниот сектор преку партнерства и соработка се во фокусот на организацијата Македонија 2025. Таа годинава реализираше низа активности кои беа насочени кон зајакнување на капацитетите на човечките потенцијали како главни двигатели на развојот во сите сфери на општественото живеење, кон зајакнување на конкурентноста на компаниите и кон …

Continue Reading

(Видео) Ковачевски на Самитот ЕУ- Западен Балкан: Северна Македонија нема друга алтернатива освен да ја исполни својата ЕУ агенда

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, во рамки на работната посета на Брисел, се обрати на Самитот ЕУ-Западен Балкан, каде на највисоко ниво се дискутираше за концептот на забрзана и постепена интеграција, за интегрирањето на регионот на единствениот пазар на ЕУ, билатералните односи меѓу земјите од регионот, како и реформските процеси на земјите од Западен Балкан. Овој …

Continue Reading

Ѓорѓевиќ ќе биде новиот селектор на Италија

Легендата на српската кошарка Александар Ѓорѓевиќ ќе стане нов селектор на италијанската репрезентација. Ова го дознава Спорт клуб, кој пренесува дека Ѓорѓевиќ се уште официјално не се разделил со Кина, со која ги загуби сите три натпревари на Светското првенство летово во групата во која беа Србија, Порторико и Јужен Судан. Ѓорѓевиќ потенцијално би го заменил Џанмарко Поцеко на клупата …

Continue Reading

(Видео) Сити победи во Белград, Лајпциг подобар од Јанг Бојс

Заврши групната фаза во Г групата, во Лигата на шампионите. Во последното коло фаворитите во групата Манчестер сити и Лајпциг славеа над Црвена звезда односно Јанг Бојс. Манчестер сити ги забележа сите шест победи во групата, Лајпциг доживеа два порази, двата од актуелниот европски првак. „Граѓаните“, во комбиниран состав славеа во Белград со 3:2. Младиот Хамилтон постигна еден гол и …

Continue Reading