Малолетник нападнат од неколку соученици во основно училиште во Шуто Оризари

Вчера во 18.50 часот во СВР Скопје 51-годишниот Х.М. од Скопје пријавила дека околу 18.00 часот во двор од основно училиште на подрачјето на Шуто Оризари нејзиниот малолетен син бил физички нападнат од неколку соученици, соопшти МВР. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Continue Reading

(Видео) Ковачевски од Брисел: По успешниот скрининг, процесот ќе продолжи и ќе резултира со членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во рамки на работната посета на Брисел учествува на Самитот на Европска Унија-Западен Балкан. Пред почетокот на работните сесии од Самитот, во изјава за медиумите, премиерот Ковачевски посочи дека овој Самит е исклучително значаен бидејќи на едно место ќе бидат Европскиот Совет и земјите од Западен Балкан, а на кој ќе …

Continue Reading

Нов роман на Фросина Пармаковска

Деновиве излезе од печат новиот роман на Фросина Пармаковска „Сѐ уште можам нешто да сторам “ како книга бр. 226 во едицијата ПРОаЗА на издавачката куќа Или-Или. Романот „Сѐ уште можам нешто да сторам“ е роман за денешнината, за реалноста која е таква каква што ја гледаме, таква каква што ја живееме со сите недостатоци, предизвици и последици од стапиците …

Continue Reading

„Чудно е што Јакимовски не ги имаше истите ставови кога беше чест посетител на нашето седиште“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Чудно е што овие ставови Стевчо Јакимовски не ги имаше кога беше чест посетител на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, па со восхитување зборуваше за истото“, реагира ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на ГРОМ. „Во однос на архитектонскиот стил на седиштето, Јакимовски треба да се обрати на друга адреса, а тој многу добро знае која е таа адреса. Јакимовски да се одлучи дали ќе …

Continue Reading

Во барака на Управата на Клиничкиот центар настанал пожар, нема повредени

Вчера во 07.28 часот во СВР Скопје било пријавено дека во кругот на Комплексот клиники „Мајка Тереза“ во бараката на Управата на Клиничкиот центар настанал пожар во канцеларија, извести МВР. Повредени лица нема. Од екипа на Бригадата за противпожарна заштита пожарот бил изгаснат, соопшти МВР.

Continue Reading

Синер доби признание кое Федерер го добиваше 19 пати во кариерата, а Ѓоковиќ никогаш

Италијанскиот тенисер Јаник Синер, моментално четврти на АТП-листата, е омилен играч на навивачите за 2023 година. Тоа е награда која редовно одеше во рацете на Роџер Федерер кога Швајцарецот беше активен тенисер. Федерер 19 пати беше миленик на навивачите, од кои освои 17 награди по ред. За споредба, Шпанецот Рафаел Надал беше миленик на навивачите само еднаш во кариерата и …

Continue Reading

(Видео) Сузбиенa организиранa криминалнa групa инволвиранa во кривични дела од економски криминал и кривични дела против културно наследство

Денеска Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со Одделот за специјални полициски операции, под раководство на надлежен Јавен обвинител од Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, по повеќемесечно криминалистичко истражување спроведе координирана полициска акција, во којa беше сузбиена повеќечлена организирана криминална група составена од лица од Скопје и едно лице од Тетово, …

Continue Reading

Обид за кражба во аптека во Аеродром, полицијата го расчистува случајот

Вчера во 18.44 часот во СВР Скопје било пријавено дека во аптека на подрачјето на Аеродром едно лице со закана се обидело да одземе пари од вработените, но не успеало, извести МВР. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Continue Reading

Меџити: За првпат отворивме специјализации на тетовскиот универзитет

Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити, денеска се обрати на свечената церемонија по повод доделувањето специјализации на здравствени работници на Медицинскиот факултет при Универзитетот во Тетово. „Посебно ме радува што ова е прва генерација специјализанти на Медицинскиот факултет во Тетово. Сите овие млади доктори, кои ќе го продолжат професионалното доусовршување и стручна надградба во оваа високообразовна установа, во иднина ќе …

Continue Reading