Жена го обвини Трамп за силување и клевета, Судот одлучи: Не може да се повика на имунитетот

Жена-го-обвини-Трамп-за-силување-и-клевета-Судот-одлучи.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот американски претседател Доналд Трамп не може да се повика на претседателски имунитет кога е тужен за клевета од колумнистката и писателка Е.Џин Керол, која го обвини за силување, пресуди денеска американскиот Апелационен суд, што е уште еден неуспех за него во судскиот спор што го започна Керол. Адвокатите на Трамп најавија дека ќе се жалат до Врховниот суд.

Американскиот втор окружен апелационен суд во Менхетен ја потврди одлуката на федералниот судија да го отфрли оспорувањето на имунитетот на Трамп. Во својата тужба, Керол побара од Трамп најмалку 10 милиони долари отштета за неговата изјава во јуни 2019 година, додека тој сè уште беше претседател, откако таа прво јавно го обвини дека ја силувал во соблекувалната на стоковна куќа на Менхетен во средината на 1990-тите.

Трамп негираше дека ја познава Керол и рече дека таа „не е негов тип“ и дека тврдењето за силување го измислила за да го промовира објавувањето на нејзините мемоари. Поранешната колумнистка на магазинот „Ел“ ја поднесе тужбата во ноември 2019 година, но Трамп чекаше до декември 2022 година за да се повика на претседателскиот имунитет, верувајќи дека тоа ќе го заштити од нејзината тужба.

Претседателот има целосен имунитет од бројни граѓански тужби додека е на функција. Во јуни, американскиот окружен судија Луис Каплан го отфрли обидот на Трамп да го отфрли случајот Керол, а подоцна одби да му дозволи да го користи претседателскиот имунитет за да се брани, објаснувајќи дека е предоцна да се повика на имунитет.

„Трамп сексуално ја нападнал новинарката Е. Џин Керол во 1990-тите, а потоа ја наклеветил нарекувајќи ја лажго“, одлучија поротниците во мај оваа година, нанесувајќи му судски удар на поранешниот претседател додека тој се бори повторно да влезе во Белата куќа во 2024. Жалбата на Трамп потоа беше разгледана по забрзана постапка, пред судењето закажано за 16 јануари 2024 година.

Така, Керол веќе доби еден граѓански процес против Трамп. Во мај, поротата во втората тужба одлучи дека Трамп мора да и плати на Керол пет милиони долари отштета за сексуален напад и клевета. Иако се соочува со четири федерални и државни кривични обвиненија, Трамп е фаворит за републиканската номинација за претседателските избори во 2024. Во сите случаи, тој изјави дека се чувствува невин.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK