Познати се сите осминафиналисти во ЛШ

Познати-се-сите-осминафиналисти-во-ЛШ.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKFoto/ EPA

Познати се сите учесници во осминафиналето во Лигата на шампионите, како и екипите продолжуваат во Лига Европа.

Ждрепката за осминафиналето ќе се одржи во понеделник на 18 декември во 12:00 часот.

Во групната фаза немаше премногу изненадувања, но дефинитивно имаше драма, особено во последното коло.

Најпознатото име кое го заврши натпреварувањето е Манчестер јунајтед, а шпанските клубови имаа феноменалена есен, секој од нив заврши на првото место во својата група.

Првопласирани во групите беа: Баерн Минхен, Арсенал, Реал Мадрид, Реал Сосиедад, Атлетико Мадрид, Борусија Дортмунд, Манчестер Сити и Барселона.

Во осминафиналето како второпласирани се пласираа: Копенхаген, ПСВ, Наполи, Интер, Лацио, Пари Сен Жермен, Лајпциг и Порто.

Во Лига Европа ќе го продолжат: Галатасарај, Ленс, Брага, Бенфика, Феенорд, Милан, Јанг Бојс и Шахтјор.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK