(Видео) Сити победи во Белград, Лајпциг подобар од Јанг Бојс

Видео-Сити-победи-во-Белград-Лајпциг-подобар-од-Јанг-Бојс.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЗаврши групната фаза во Г групата, во Лигата на шампионите. Во последното коло фаворитите во групата Манчестер сити и Лајпциг славеа над Црвена звезда односно Јанг Бојс.

Манчестер сити ги забележа сите шест победи во групата, Лајпциг доживеа два порази, двата од актуелниот европски првак.

„Граѓаните“, во комбиниран состав славеа во Белград со 3:2. Младиот Хамилтон постигна еден гол и избори пенал и беше најдобра играч на теренот.

На „Рајко Митиќ“, Сити максимално ги искорсит своите шанси, за разлика од Црвена звезда. „Граѓаните“ три пати шутираа во голот и постигнаа три гола. Црвено-белите упатија шест топки кон Ортега, два пати погодија. Голманот на Сити се истакна во раната фаза од вториот дел кога во еден напад одбрани два чисти гола.

Хамилтон го постигна првиот гол во 19.минута, а откако Звезда не ги реализираше своите шанси Боб во 62.минута зголеми на 0:2.

Хванг во 76.минута ги врати надежите на домаќинот, кои со наивно направен пенал ги уништи Џига во 83.минута. Пеналот го реализираше Филипс. Конечните 2:3 ги постави Катаи во 91.минута.

Во Лајпциг целиот натпревар меѓу домаќинот и Јанг Бојс застана во пет минути.

Шешко постигна гол во 51., изедначи Коли во 53., а конечниот резултат го постави Форсберг во 56.минута.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK