„Вања – прости ни, не можеме, не знаеме како да се поздравиме“: проштални зборови од училиштето „Песталоци“

На службениот влез на училиштето Јохан Хајнрих – Песталоци каде учеше 14-годишната Вања е отворена книга на жалост за сите граѓани кои сакаат да и оддадат почит. Матичното училиште на трагично загинатото девојче со статус и на социјалните мрежи: „Наставниците не умеат да ја решат оваа задача, Вања. Прости ни, не можеме, не знаеме како да се поздравиме“,“ е наведено …

Continue Reading

Сочувство до семејството, пријателите, соучениците, другарчињата: Пендаровски оддаде почит и се потпиша во книгата на жалост за Вања

Претседателот Стево Пендаровски го посети основното училиште Јохан Хајнрих Песталоци каде оддаде почит и се потпиша во книгата на жалост за ученичката Вања Ѓорчевска која беше свирепо убиена. Пендаровски беше во придружба на неговата сопруга, Елизабета Ѓоргиевска, која и таа оддаде почит и се запиша во книгата на жалост. „Почивај во мир Вања. Сочувство до семејството, пријателите, соучениците, другарчињата“, напиша …

Continue Reading

Грција: Рап пејач ограбувал банкомати со експлозив, за да плати спотови

Полицијата во Грција уапси рап-уметник, обвинет дека употребил експлозив за ограбување банкомат, за да ги финансира неговите музички спотови, соопштија денеска грчките власти. 28-годишниот маж, чие име не е објавено, беше уапсен викендов заедно со уште двајца осомничени, на возраст од 26 и 27 години, откако полицијата упадна во имот во близина на Атина и претресе неколку возила, објави АП. …

Continue Reading

Директорот на болницата во Газа: најмалку 52 лица загинаа во израелскиот напад врз училиштето

Директорот на болницата Ал-Ахли во градот Газа изјави дека во израелскиот напад врз училиштето Салах ал-Дин загинале 52 лица, соопшти катарскиот ТВ канал Ал Шарк. Се додава дека луѓето од бомбардирањето биле засолнети во тоа училиште. Малку претходно телевизијата Ал Џезира соопшти дека во нападот на училиштето, каде што биле раселените лица загинале најмалку 19 лица.

Continue Reading

Синот со денови го малтретирал таткото инвалид во Италија: го заклучил во темна соба, не го пуштал да јаде

Италијанската полиција уапси 28-годишен маж под сомнение дека го злоставувал својот татко. Според извештаите, мажот го малтретирал таткото така што му ја забранил храната и го заклучил во темна соба, пренесува „Fanpage“. Случајот во полиција го пријавил 55-годишен маж на 3 декември, кога успеал тајно да го земе телефонот. Веднаш по повикот полицијата упаднала во станот. На лице место го …

Continue Reading

МВР го демантира Јанушев: Згрозени сме што партијата дури и за ваква трагедија шири дезинформации

Министерството за внатрешни работи со демант на прес-конференцијата на Игор Јанушев, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, на која беше поставено прашањето дали во СВР Скопје имало пријава пред 5 дена дека убиецот е Палевски и зошто ништо не е преземено во однос на тоа. „МВР најостро ги демантира лагите кои денеска на прес конференција беа изнесени од страна на Игор Јанушев од …

Continue Reading

Зајкова: Постигнат е договор за датум за одржување на изборите, останатите прашања остануваат отворени

Претседателката на Либерално-Демократската партија (ЛДП) Моника Зајкова, денеска по лидерската средба, нагласи дека согласно партискиот став и чистиот интерес на граѓаните, е постигнат договор за датумот за одржување на изборите – првиот круг на претседателските избори да се одржат на 24 април, а вториот круг на 8 мај заедно со парламентарните избори. На лидерската средба се отвориле повеќе дискусии, меѓу …

Continue Reading

Портпаролот на УНИЦЕФ: Никој не е безбеден на југот на Газа, бомбите паѓаат на секои 10 минути

Портпаролот на УНИЦЕФ Џејмс Елдер изјави дека никој не се чувствува безбедно во јужниот дел на Појасот Газа бидејќи бомбите паѓаат на секои 10 минути и изрази сериозна загриженост за израелската воена акција во областа на енклавата бидејќи Палестинците немаат каде да одат. Елдер истакна дека ужасот што се случи на северот на Газа сега се повторува на југ и …

Continue Reading
Приведен крадец во Кичево, вршел тешки кражби во станови и куќи

Му се заканувал и се обидел да истепа државен инспектор, кривична пријава за маж од беровско

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против Ѓ.Ч.(23) од с.Митрашинци, беровско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на сигурноста“. На 08.10.2023 во с.Митрашинци, пријавениот упатил закани и се обидел физички да нападне службено лице – државен инспектор во Државниот инспекторат за шумарство и ловство, кој вршел службени дејствија.

Continue Reading