Ленин Јовановски: Мора некој многу моќен да стои зад Палчо, му гарантирал комоција по две убиства

Убиецот Љупчо Палевски Палчо се чувствувал многу сигурен и доволно безбеден и си функционира како и секој друг ден, а таков може да биде само и само ако нарачателот или оној за кого работи е многу моќен за да му ја обезбеди таа комоција. Свој став за случајот кој деновиве ја потресе јавноста за двократното убиство даде и сопственикот на „Слобода …

Continue Reading

Одреден притвор од 48 часа за таткото на убиената Вања

Кривичниот суд го прифати предлогот на Основното јавно обвинителство и определи краткотраен притвор од 48 часа за таткото на Вања Ѓорчевска, Александар Ѓорчевски, еден од осомничените за нејзиното убиство. Од Кривичниот суд, наведуваат дека притворот е опредлелен заради опасност од бегство и влијанија врв сведоци. Инволвираноста на таткото обвинителите ја дознале од исказите на соучесниците на Љупчо Палевски – Палчо. …

Continue Reading

Ковачевски: Огромна е тагата која не обвива по загубата на Вања

Огромна е тагата која не обвива по загубата на Вања, напиша премиерот Димитар Ковачевски на „Фејсбук”. „Изразувам најдлабоко сочувство до нејзиното семејство, до сите роднини и пријатели, до нејзините соученици. Почивај во мир Вања”, додаде Ковачевски во својата објава. Ковачевски се потпиша во книгата на жалост, поставена во училиштето „Песталоци“. Претходно и претседателот на државата Стево Пендаровски и неговата сопруга …

Continue Reading

Судењето за корупција на Нетанјаху продолжува во екот на војната против Хамас

Во екот на војната против Хамас, судењето за корупција на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху продолжи по двомесечна суспензија поради нападот на палестинските екстремисти од Газа на 7 октомври врз јужен Израел. Нетанјаху (74) во три случаи е обвинет за измама, нарушување на довербата и поткуп, а тој ги негира сите обвиненија. Во еден случај што се разгледува пред судот во …

Continue Reading

Магла со видливост од 100 метри на планискиот премин Ѓавато

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено во зимски услови, по наместа влажни коловози. Магла со видливост до 100м. Има на Ѓавато, соопшрија од АМСМ. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се …

Continue Reading

Ременски: Еве едно студентско криминалистичко објаснување

🚩Вистинскиот предзнак за убиството на Вања е СВИРЕПОСТ – пукано во задушено дете кое требало да биде заложник во изнуда во договор со “таткото”❗ Главното прашање што се проблематизираше денес по прес-конференцијата на ОЈО и МВР беше: Каква врска има убиството со изнудата од користољубие, затоа што немало барање на пари❓ Еве едно студентско криминалистичко објаснување зошто. ➡️ Грабнување на …

Continue Reading

Ленин: Ќе си дозволам како магистер по криминологија да кажам мое мислење

Ќе си дозволам како магистер по криминологија да кажам мое мислење врз основа на ова што го слушнав од нашите официјални лица : 1. Ова убиството нема форми на “користољубие” 2. Не постои конкретно дејство на уцена и изнуда. 3. Девојчето е киднапирано за да биде егзекутирано. 4. Причината за тоа може да биде, дека таа нешто знаела, била сведок …

Continue Reading

Неделен извештај за измерени средно-дневни вредности на емисии од главните емисиони точки во Цементарница УСЈЕ

(24.11.2023 – 30.11.2023) Легенда: ИСДВ – измерена средно-дневна вредност ГВЕ – гранична вредност на емисии (Законски максимално дозволена вредност) *** Емисиите од работата на Цементарница УСЈЕ постојано се под граничните вредности определени со Закон Од 2007 година, емисиите на Цементарница УСЈЕ  се мониторираат 24 часа, 365 дена во годината од страна на независен, автоматски систем за мониторинг (вкупна прашина, SO2 …

Continue Reading

Јанаки: Прашања кои ме мачат!

  Како возилото на исчезнат човек со денови е недектирано од сејф сити? Како се случи Палчо да избега? Имал ли јатак? Кога се узнало за нејзината смрт, вчера или порано? Каква е целосната улога на таткото ако може да се нарече татко? За сите овие прашања ќе чекам одговори од ОЈО Скопје на кое му верувам за разлика од …

Continue Reading