Новак Ѓоковиќ ја растажи конкуренцијата: Планира да игра и на 41 година

Новак Ѓоковиќ со фантастична партија во финалето на УС Опен ги помести личните граници освојувајќи го историскиот 24. Грен слем. Симболиката беше таква што по победата над Данило Медведев, откако ја прослави титулата со семејството, пријателите и стручниот штаб, Ѓоковиќ облече маица на која се гледа колку е пријател со Коби Брајант. Коби во последните сезони имаше дрес со број …

Continue Reading

Алкараз за победата над Ѓоковиќ во финалето на Вимблдон: Да бидам искрен, тоа го направив за себе, а не за тениските поколенија

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз ги сподели емоциите од победата на Вимблдон. Тој во финалето вчера го победи Србинот Новак Ѓоковиќ со 3:2. – Да бидам искрен, тоа го направив за себе, а не за тениската генерација која надоаѓа. Да се ​​победи Новак во неговиот врв на кариерата, во ваков натпревар, да се испише историја, да се биде првиот човек што …

Continue Reading

Ивановски се квалификува на Челинџерот во Романија

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски со победа попладнево над домашниот претставник Дан Томеску избори пласман на главниот турнир на Челинџерот 100 што се игра во романскиот град Јаши. Ивановски (362 на АТП листата) триумфираше над Романецот Томеску (692) со 2-0 во сетови (7-6(9), 7-6(5), во маратонски дуел што траеше два часа и 50 минути. Ова за Ивановски со вчерашната победа …

Continue Reading

Победнички старт на македонските тенисерки во Били Џин Кинг купот

Македонската женска тениска репрезентација со триумф го почна настапот на овогодишното издание на Били Џин Кинг Купот од Третата Европска зона, откако попладнево во Скопје со максимални 3-0 ја совлада Албанија. Почетна предност на македонската репрезентација ѝ донесе Магдалена Стоилковска која по два часа и 33 минути игра ја совлада Кристал Дуле со 2-1 во сетови (6-7, 6-2, 7-5), додека …

Continue Reading