–>

Новак Ѓоковиќ ја растажи конкуренцијата: Планира да игра и на 41 година

novak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Новак Ѓоковиќ со фантастична партија во финалето на УС Опен ги помести личните граници освојувајќи го историскиот 24. Грен слем.

Симболиката беше таква што по победата над Данило Медведев, откако ја прослави титулата со семејството, пријателите и стручниот штаб, Ѓоковиќ облече маица на која се гледа колку е пријател со Коби Брајант.

Коби во последните сезони имаше дрес со број 24, што е вкупен број на гренд слем титули кои ги освои српскиот ас и најдобар тенисер досега.

По финалето, за време на доделувањето на пехарот, Данил Медведев на шертен начин го праша Новак кога има намера да запре, а одговорот на Горан Иванишевиќ веројатно ја растажи неговата конкуренција и ја изненади јавноста.

– Новак планира да игра на Олимписките игри во 2028 година во Лос Анџелес. Не верувам дека ќе каже ’доволно’ ако ја освои 25. Грен слем титула. Се грижи за секој детал, никогаш не е среќен на теренот, има огромен залет – изјави Иванишевиќ, што може да значи дека Ѓоковиќ и на 41 година би бил на теренот.

Ѓоковиќ не беше премногу потресен со губењето на финалето на Вимблдон од Карлос Алкараз.

-Се  уште руши рекорди. Секогаш е нервозен на теренот. Не сме го спомнале Вимблдон на ниту еден од Синсинати, тоа е минато. Новак е човек кој само продолжува. Тој е уникатен, гениј. Нема многу луѓе како него. Тоа што го направи е едно од најголемите достигнувања во историјата на спортот, не само во тенисот. Тој е роден победник. Кога ќе му кажете дека не може да направи нешто, тој сака да го докаже спротивното.

Објективно набљудувајќи го текот на натпреварот, Иванишевиќ изјави дека лошиот старт на самиот дуел многу го чинел Медведев.

– Имаше среќа, Данил му даде брејк во првиот сет. Потоа имаше многу размени, многу исцрпувачки размени, вториот сет не изгледаше добро, но Новак одигра неколку неверојатни поени. Енергијата му се врати во тајбрејкот, тоа беше клучот, како на Вимблдон.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK